Taşeron işçilerin emelilikleri, tazminatları ve maaşları garanti altına alınıyor

Taşeron işçilere yönelik yürütülen kadro çalışması kapsamında yeni dönemde, taşeron işçilerin emeklilikleri, maaşları ve tazminat hakları garanti altına alınacak.

Taşeron işçilerin emelilikleri, tazminatları ve maaşları garanti altına alınıyor

817 bin taşeron işçinin kadroya alınmasına ilişkin yürütülen çalışmalarda sona gelindi. Çalışma kapsamında yapılan açıklamalara göre taşeron işçiler artık yeni dönemde devlet elemanı kapsamına girecek ve emeklilik hakları başta olmak üzere maaşları ve tazminatları da işçilere garanti edilecek.

Uygulanacak olan yeni siteme göre yeni dönemde taşeron olarak işçiler ile bundan böyle özel bir hukuk sözleşmesi imzalanacak.

Bu özel hukuk sözleşmesi ile birlikte taşeron olarak çalışan işçiler kamu alanında kamuda özel statülü sözleşmeli personel ya da 4Eli sözleşmeli personel kadrosuna alınmış olacak.

Taşeron çalışanlar ile yapılacak olan sözleşmenin 3 yıllık geçerliliği olmakla birlikte, sözleşmenin yenilenmesinde ise çalışanların performansları göz önünde tutulacak. Çalışma performansı konusunda bir sıkıntı yaşanmaması için ise mutlaka güvenlik ve arşiv taramaları da gerçekleştirilecek.

Yeni sitem taşeron işçilerin patronlarının devlet olması şeklinde tanımlanırken, bu tanıma göre çalışanların maaşları, kıdem tazminatları ve emeklilik hakları garanti edilecek.  Bu sitem aynı zamanda taşeron çalışanlara diğer kamu görevlilerinde olduğu gibi memur sendikalarına üye olma hakkı da tanıyacak.

Yeni siteme ilişkin olarak ortaya atılan bir diğer görüş ise; asıl işlerin haricinde temizlik, yemek, güvenlik gibi birimlerde yer alan elemanlarla sözleşme imzalanması yönünde. Bunlarla birlikte asıl işi yapan çalışanlarında kadroya geçirilme ihtimalide natifler arasında yer alıyor.

taşeron taşeron işçiler taşeron işçi hakları taşeronda kadro
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gamze Özçelik Sosyal Medyada Ne Paylaştı
Gamze Özçelik Sosyal Medyada Ne Paylaştı
Bizim Hikaye Dizisinde Her Şey Değişiyor
Bizim Hikaye Dizisinde Her Şey Değişiyor