Sosyal medyaya çocuk engeli – hapis ve para cezası geliyor

Birçok ailenin çocukları ile resim ve video çekip sosyal medya platformların da paylaşması artık başına bela olacak.

Sosyal medyaya çocuk engeli – hapis ve para cezası geliyor

Son zamanlarda çılgınlık haline gelen ve çocukları ile her dakikalarını ve aktivitelerini sosyal medya üzerinde paylaşan ailelere büyük cezalar yolda. Bunun nedeni ise aslında çok basit ne olursa olsun hemen hemen tüm dünyada, kişinin rızası olmadan onun bir fotoğrafını ya da videosunu sosyal mecralardan paylaşmak yasak. 

Çocuklar, rıza sahibi olacak zihinsel olgunluğa sahip olamadıkları için, bir izin verme, vermeme durumu da mümkün olamıyor. 
İşte bu nedenle de uzmanlar, ailenin çocuğun fotoğrafını paylaşma hakkına sahip olmadığını belirtiyorlar. 

Hatta Fransa’da bununla ilgili bir yasa tasarısı hazırlanmaya başladı bile. Milletvekilleri, bu tartışmalı ve çocuğun gelecek hayatı için sakıncalı alışkanlığı, iyi niyetli bir çabayla geçmişte bırakmak istediklerini belirtiyorlar. Kadınların eski sevgilileri ya da kötü niyetli kişiler tarafından şantaja maruz bırakılmamaları için çıkarılan ‘kişisel hayatın korunması kanunu’na ekleme yapılarak oluşturulacak yasayı ihlal edenler, bir yıla kadar hapis cezası ve 50.000 $’a kadar para cezasına çarptırılabilecek.

Çocuk ve aile psikolojisi uzmanları ise, işi yasaya bırakmadan ‘makul ve düşünceli’ bir yaklaşımla çocukların korunabileceğini söylüyor. Çocuklarınızla ilgili mahremiyet, çıplaklık, aşağılama, kimlik bilgileri, davranış bozukluğu gibi şeyler içermeyen ‘makul’ içerikleri, paylaşım ayarlarını ‘sadece arkadaşlar’ olarak belirleyerek paylaşmanız mümkün.

 

Sosyal medyaya çocuk yasağı Çok engeli sosyal medyayı salladı Sosyal medya Çocuk engeli çocuk resimlerine para cezası Çocuklarının resimlerini paylaşanlara hapis cezası Hapis cezası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum
Kırkpınar flaş gelişme.. Hakemler görevden alındı
Kırkpınar flaş gelişme.. Hakemler görevden alındı