Advert

Son Yıllarda Frengi Hastalığı Artış Gösteriyor

Cinsel yolla bulaşan ve ciddi bir hastalık olan frengiye bulaşma olasılığınız nedir. Frengi hastalığı nasıl bulaşır? Frenginin belirtileri nelerdir? Tedavisi mümkün mü

Son Yıllarda Frengi Hastalığı Artış Gösteriyor

Frengi çok uzun yıllardır var olan ve cinsel yolla bulaşan bir hastalık türüdür. Genellikle 3. Sınıf dünya ülkelerinde sıkça karşılaşılan bu hastalık kontrolsüz göç nedeniyle son yıllarda yayılma göstermeye başlamıştır.

Frengi nedir?
Sifiliz ya da frengi; bir bakteri çeşidinin neden olduğu, cinsel yolla bulaşan, kronik bir enfeksiyondur. Her yüz bin kişiden ortalama 2.5 kişide görülür. Çok eski zamanlardan beri bilinir ve vücudun birçok bölgesinde etkili olabilir.

Frengi hastalığı nasıl bulaşmaktadır?
Frengi hastalığı genellikle cinsel yolla bulaşmaktadır. Virüs, hasta bireyden sağlıklı bireye, genital bölgeye temas sonucu vücuttaki bir yaradan mikrop kapmasıyla bulaşır. Hastalık anneden bebeğine de geçebilir. Hastalığı taşıyan birey hamileliği esnasında virüsü bebeğine bulaştırır. Bu gibi durumlarda bebek ya ölü doğar ya da erken doğum sonrası ölür. Çok nadir olsa da hastalığın başka bulaşma yolları da vardır. Frengi virüsü taşıyan bir kişinin kanının başka bir kişinin yarasıyla teması sonucu hastalık bulaşabilir. Fakat bu düşük bir ihtimaldir.

Frengi belirtileri nedir?
Frengi hastalığı iki evreden oluşmaktadır. Hastalık ilk evrede, virüsün vücuda temas ettiği yerde acısız ve kırmızı renkli çıbanlar şeklinde kendini gösterir. Frengi ikinci evresindeyse göğüs, kol ve bacaklarda başlayan kaşıntısız döküntüler gibi belirtiler gösterir.

Frenginin tedavisi mümkün mü?
Frengi hastalığı ilk evrelerinde antibiyotik tedavisiyle kolaylıkla geçmektedir. Ancak tedavi sonunda virüs yok edilse de vücutta verdiği tahribat tedavisi mümkün değildir. İlk evrede 1- 2 ay gibi kısa bir sürede geçen hastalık, ileri seviyelerde 1-2 yıl kadar bir tedavi işlemi uygulanması gerekebilir.

frengi Frengi hastalığı nasıl bulaşır Frenginin belirtileri nelerdir Frengi nedir Frenginin tedavisi mümkün mü Sifiliz nedir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayserispor’a ceza
Kayserispor’a ceza
Galatasaray - Trabzonspor maçı taraftar sayısı
Galatasaray - Trabzonspor maçı taraftar sayısı