Advert

Son dakika Nuriye ve Semih’ten kritik haber

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildikleri işlerine geri dönebilmek için açlık grevindeki akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça 14 Eylül'de ilk kez Ankara'da hakim karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Son dakika Nuriye ve Semih’ten kritik haber

Nuriye Gülmen'in cezaevinde yanında refakatçi kalan kızkardeşi Beyza Gülmen özel bir gazetenin sorularını yanıtlarken oldukça üzgün olduğu görüldü. Beyza Gülmen, gittikçe zayıf düşen ablasının moralinin iyi olduğunu belirtti. 23 Mayıs'tan bu yana tutuklu olan eğitimciler şu anda Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüs Devlet Hastanesi'nde. Refakatçi olarak bulunduğu cezaevi hastanesinde telefonla gazetenin sorularını yanıtlayan Nuriye Gülmen'in yanında refakatçi olarak kalan kızkardeşi Beyza Gülmen "ablasının ilk duruşmaya katılmak istediğini, fakat avukatların sağlık durumu nedeniyle endişeli olduklarını" belirtti. 

İlk duruşma 14 Eylül'de yapılacak. Nuriye Gülmen ve Semih Özakça duruşmaya katılabilecekler mi? Aslında avukatların bununla ilgili bir endişesi var. Sağlık açısından iyi olup olmayacağını düşünüyorlar. Buradan onları duruşmaya taşımak zor, o kadar insanın içinde bulunmak hijyen açısından düşünüldüğünde kötü olabilir. Bu nedenle acaba gelmeseler mi, diye düşünüyorlar. Ama bir yandan da orada bulunmak, savunmasını kendisinin yapması da çok güzel olur. O yüzden şu an tam bir netlik yok.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile ilgili kararlarında hükümetten, kendi doktorları tarafından muayene edilme imkanı tanınmasını talep etmişti. İstediği hekimler tarafından muayene edilmesine izin veriliyor mu? Sorusuna ise kızkardeş Gülmen: Böyle bir şansı yok, çünkü kendi hekimleri gelmiyor. AİHM'in bu talebi sonrası Ankara Savcılığı, kendi hekimleriyle birlikte Numune Hastanesi'nin hekimlerinin de girmesi için araya bir talimat koydu. Onlar da girince, ablam muayene olmak istemiyor, bu nedenle de kendi doktorlarına muayene olamıyor açıklamasında bulundu. Şimdi gözler 14 Eylül’de ki ilk duruşmaya çevrildi. 

Nuriye ve Semih’ten üzücü haber Nuriye ve Semih Nuriye ve Semih’in sağlık durumu Nuriye Semih Nuriye ve Semih öldü mü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Facebok hakkında Zuckerberg konuştu
Facebok hakkında Zuckerberg konuştu
Muharrem İnce'den tamam göndermesi
Muharrem İnce'den tamam göndermesi