Soğan neden ağlatır bilim adamları açıkladı

Özellikle ev hanımların yemek yaparken en çok çile çektiği soğanın göz yaşartma nedeni belli oldu.

Soğan neden ağlatır bilim adamları açıkladı

Birçok kişinin nedenini merak ettiği soğanın ağlatma nedenini bilim adamları çözdü. Peki, soğan neden göz yaşartır? Bilim insanları, soğanın neden göz yaşarttığına dair yeni bulgular elde etti. ABD'nin Cleveland kentindeki Case Western Reserve Üniversitesi'nde yapılan araştırmalar çerçevesinde, soğan, mikroplar ve böceklere karşı biyokimyasal savunma mekanizması harekete geçirerek bir enzim salgılıyor. 


Bu enzimler, soğandaki sülfidleri parçalayarak sülfür oksite dönüştürüyor. Sülfür oksit kısa sürede uçucu bir hal alıyor ve havada hızla yayılan bu gaz göze ulaştığında da yakıcı bir aside dönüşüyor.


Bunun sonucunda da göz kanalları tıkanıyor. Fakat uzmanlara göre, soğan doğrarken, gözlerin yaşarmasına doğrudan bu kimyasal bileşim neden olmuyor.


Gazın gözyaşıyla tepkimeye girmesi sonucu sülfürik asit oluşuyor. Sülfürik asidin gözü tahriş etmesi sonucunda göz, yabancı maddeleri temizleyebilmek için gözyaşı salgılamaya başlıyor. Evet, bilim adamları merak edilen sorunun cevabını buldular. Peki, şimdi ev hanımlarını bu çileden kurtaracak çözümler neler olacak?

Soğanın ağlatma nedenini Soğan Soğan neden göz yaşartır Soğanın faydaları sülfür oksit
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum
Kırkpınar flaş gelişme.. Hakemler görevden alındı
Kırkpınar flaş gelişme.. Hakemler görevden alındı