Sebze ve Meyvelerde yer alan vitaminleri korumanın yolları

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre; sebze ve meyveler yanlış tüketildiğinde içerdikleri vitamin ve minareller yok olabiliyor.

Sebze ve Meyvelerde yer alan vitaminleri korumanın yolları

Uzmanlar bazı besinlerin doğru tüketilmediğinde besin değerlerinin azaldığını ya da tamamen kaybolduğunu belirtiyor.

Uzmanlar tarafında yapılan açıklamalara göre; besinlerin içerdiği vitaminlerden tam anlamıyla yararlanabilmek için meyve ve sebzelerin taze olarak mevsimlerinde tüketilmeleri gerekiyor.

Bütün çiğ sebzelerin ise bıçak kullanmak yerine parçalanarak koparılması da besin değerlerinin korunmasında önemli rol oynuyor.

Genel olarak sebzelerde yer alan besin değerlerinin pişirilme ile birlikte yok olduğuna değinen uzmanlar en uygun pişirme yöntemini ise; fırınlama veya ızgara olarak açıklıyor.

Sebze yemeklerinde kızartma veya kavurma yöntemini de uygun bulmayan uzmanlar bu yöntemlerin kanseröjen maddelere zemin hazırladığını belirterek sebzelerde en doğru pişirme yönteminin haşlama olduğunu söylüyor.

Yemeklerde yapılana bir diğer yanlış ise önceki günden kalan yemeklerin tekrar ısıtılarak yenmesi olarak açıklanırken, Süt, yoğurt ve ayran gibi besinlerin ise güneş ışığı görmeyecek şekilde karanlık,  serin ortamlarda ve buzdolabların da saklanılması gerekiyor.

Kullanılan yağların ise serin ortamlarda ve cam kaplarda saklanması gerekiyor.  Meyvelerin tüketimin de kabuklarının soyulmadan tüketilmesi en doğru tüketim şekli olarak açıklanıyor.

sebze meyve meyve nasıl tüketilmeli sebzeler ne kadar pişirilmeli
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gamze Özçelik Sosyal Medyada Ne Paylaştı
Gamze Özçelik Sosyal Medyada Ne Paylaştı
Bizim Hikaye Dizisinde Her Şey Değişiyor
Bizim Hikaye Dizisinde Her Şey Değişiyor