Ramazan Bayramında İçki İçilir Mi? - Bayramda İçki İçmek Günah Mı ?

Bayramda İçki İçmek Günah Mı ? Bayramın Hangi gününden itibaren İçki İçilebilir ? Bu soruların yanıtlarına haberimizden ulaşabilirsiniz...

Ramazan Bayramında İçki İçilir Mi? - Bayramda İçki İçmek Günah Mı ?

Mübarek 11 Ayın sultanı Ramazan Ayının bitmesiyle birlikte, alkol almak ve tüketmek için adeta geri sayıma başlayan Müslümanların en fazla merak ettiği şey ''Ramazan Bayramı'nda alkol alınır mı?'' , ''Ramazan Bayramının kaçıncı günü alkol alınabilir?'' gibi sorular var. 

Bununla ilgili Kuran-ı Kerim'de yer alan hadisler ve ayetler bulunmaktadır.

Mekke devrinde içki ve kumar yasaklanmış değildi. Müslümanlardan da içki içen ve kumar oynayanlar vardı. Rasûlullah (s.a.s.) bunlara ses çıkarmıyordu. İçki ve kumarın yasaklanması birden bire değil, tedricen olmuştur. 

İçki ile ilgili Kur'ân-ı Kerîm'de 4 âyet vardır. Mekke'de inen ilk âyetde: 
"Hurma ve üzüm ağaçlarının meyvelerinden içki yapar, güzel bir rızık edinirsiniz", (en-Nahl Sûresi, 67) buyrulmuş, içki yasaklanmamıştır.
Medine devrinde Hz Ömer ve Muâz gibi bazı sahâbe: 
-Ey Allah'ın Rasûlü, içki hakkında bize yol göster, çünkü şarab aklı gideriyor, diye Rasûlullah (s.a.s.)'e baş vurdular: Hicretin 4'üncü yılı Şevvâl ayında: 
"Sana içki ve kumarı soruyorlar. De ki: Bunlar da hem büyük günah, hem de insanlara bazı yararlar var, fakat günahları menfaatlerinden daha büyük..." (el-Bakara Sûresi, 219) anlamındaki âyet indi. 

İçkiyi ilk yasaklayan âyet bu oldu. Fakat bu âyetle içki kesinlikle yasaklanmadığından, "günahı var" diye bırakanlar olduğu gibi, "faydası da var" diye eskisi gibi içenler de vardı. 
Abdurrahman b. Avf'ın verdiği bir ziyâfette dâvetliler içki de içmişlerdi. Akşam namazında cemâte imâm olan zât "el-Kâfirûn Sûresi"ni sarhoşluk sebebiyle yanlış okudu. Âyetlerin anlamları değişti. 
Bunun üzerine: 
"Ey inananlar, ne söylediğinizi bilecek duruma gelmedikçe, sarhoş iken namaza yaklaşmayın," (en-Nisâ Sûresi, 43) anlamındaki âyet indi. 

Bir müddet sonra Ensardan Mâlik oğlu Itbâ'nın ziyâfetinde dâvetliler sarhoş oldular. Sa'd b. Ebî Vakkas bir şiir okuyarak kendi soyunu övdü, ensârı ise yerdi. Ensârdan bir zât da, sofrada yedikleri devenin çene kemiğini Sa'd'a vurup başını yardı. 
Sa'd, Hz. Peygamber (s.a.s)'e şikâyette bulundu. O zaman: 
"Ey İnananlar, içki, kumar, tapınılmak için dikilmiş taşlar (putlar), fal okları, ancak şeytanın işinden birer pisliktir. Bunlardan uzak durun ki, kurtuluşa eresiniz..." (el-Mâide Sûresi, 90) anlamında inen âyetle içki ve kumar kesinlikle yasaklandı.

Rasûlullah (s.a.s) bu yasağı hemen ilân ettirdi. Bütün Müslümanlar içkiyi bıraktılar. Evlerinde, dükkânlarında bulunan bütün içkileri sokaklara döktüler.

Rasûlullah (s.a.s) Efendimiz içkiyle ilgili olarak:
"Sarhoş edici bütün içkiler haramdır." (Müslim,3/ 1575-1576; et-Tâc, 3/141).
"Çoğu sarhoşluk veren içkinin azı da haramdır" buyurmuştur. (İbn Mâce, es-Sünen, 2/l124 Hadis No: 3392;et-Tâc 3/142) 

Bu ayet ve hadislerin yanı sıra her hgangi bir zamanda da alkol almakla Bayram günü alkol almak arasında bir fark olmadığı, alkolün her halukarda her zaman haram olduğu ifade edilmektedir.

Haram Nedir: Din kurallarına aykırı olduğu için yasaklanmış olan, yenilmesi, içilmesi, yapılması, söylenmesi vb. uygun olmayan, dince yasak olan.

Ramazan Bayrami Alkol almak Bayramda icki icmek gunahmi Haram nedir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ilginc     2018-06-05 soruya bakinca icerigi okumaya gerek duymadim :))
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri Şeker Tanzim Satış mağazası açtı
Kayseri Şeker Tanzim Satış mağazası açtı
Senegalli yolcuyla hakaret yağdıran sürücüye ilk ceza
Senegalli yolcuyla hakaret yağdıran sürücüye ilk ceza