Önlisans KPSS tercihleri başladı - KPSS önlisans tercih kılavuzu

Ön Lisans KPSS Tercihleri bugünden itibaren yapılacak. Tercih yaparken dikkat edilmesi gerekenler haberimizde

Önlisans KPSS tercihleri başladı - KPSS önlisans tercih kılavuzu

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) Önlisans sınav sonucunun açıklanmasının ardından binlerce memur adayı KPSS tercih kılavuzunu merakla bekliyordu. ÖSYM merakla beklenen tercih kılavuzunu yayınladı. Tercih Kılavuzunda, ön lisans ve lisans düzeyleri ayrı olmak üzere tercih yapılabilecek kadro ve pozisyonlar yer almaktadır.

Tercihler bugün başladı
Önlisans KPSS tercihleri 14 Kasım Pazartesi yani bugün başladı ve 23 Kasım Çarşamba günü sona erecek. Kılavuz, tercih süresi içinde ÖSYM'nin (osym.gov.tr) internet adresinden yayımlanacaktır.
KPSS 2016 Başvuru kılavuzu için tıklayınız

2016 yılı içerisinde yapılması planlanan lisans, ön lisans ve ortaöğretim KPSS'nin tamamlanması ve sonuçlarının açıklanmasının ardından, B Grubu kadrolar için tercihler alınmaya başlanacak. Tüm sonuçların ardından yayımlanacak olan B Grubu tercih kılavuzu, adayların yapacağı tercihlerdeki kadro sayıları ve koşulları konusunda fikir verecek. Adaylar kılavuzun da yayımlanmasının ardından tercihlerini internet aracılığıyla gerçekleştirebilecek.

Önlisans Mezunları için Aranan Nitelikler
2016 yılında memur olamak isteyen binlerce kişi için aranan nitelikler ÖSYM tarafından belirlendi. ÖSYM'nin aradığı niteliklerin neler olduğunu öğrenmek için tıklayınız

2016 KPSS Önlisans Baraj Puanı..
Merkezi yerleştirmeler söz konusuysa 70 puan barajı da yoktur ancak daha önce de söylediğimiz gibi kurumlar en düşük puanda 70’in altına düşmeyebilirler. Kurumsal atamalarda 65-70’in altında bir puana genelde düşülmez. Ancak atamalar ve tercihlerle ilgili pek çok değişken olmakla birlikte çok yüksek puan alan biri bile atanamazken 75 puan alan biri de atanabilir. Bu yüzden tercihleri mantıklı ve akıllıca yapmak gerekmektedir.

Açıktan atamalarda, hangi kadroları tercih edilebilir
Açıktan atamalar, kurumlar tarafından merkezi atamalar dışında gerçekleştirilen atamalardır. Kurumlar, personel alım ilanı gerçekleştirir, ilgili şartları, başvuru bilgilerini ve süreçleri duyurur. Başarılı olanları da kamuya personel olarak istihdam eder. Bu çerçevede gerçekleştirilecek başvurular; tamamen kurumun yayınladığı ilana, kadrolara ve pozisyonun şartlarına göre değişiklik gösterebilir. Bazı ilanlarında KPSS üzerinden en az 60 puan şartı aranırken, bazı açıktan atama ilanlarında bu puan 70 veya üzeri olabilir. Bir çok kurum, 70 puan barajı arıyor.

Haber: Ceren ŞİRİN

Önlisans KPSS KPSS Önlisans Tercih Kılavuzu ÖSYM KPSS
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Manisaspor Erzurumspor maçı ve golleri
Manisaspor Erzurumspor maçı ve golleri
Oktay Mahmuti'den Play Off yorumu
Oktay Mahmuti'den Play Off yorumu