Okey nasıl oynanır? Taş çalmak cezası

En az 2 en fazla 4 kişiyle oynanan Okey oyunu uzun yıllardır popülerliğini koruyor. 14 taşla oynanan okeyde taş çalmak nasıl bir ceza gerektirir. Gösterge kaç puan

Okey nasıl oynanır? Taş çalmak cezası

Okey oyunu en 2 en fazla 4 kişiyle oynanan bir oyundur. Okey oyunun da asıl amaç ; Taşları kurallarına göre dizip, el açma işlemini gerçekleştirmektir.

Okey Oyunun Kuralları
Oyun eşli veya tekli oynanabilir. Eşli oynama durumunda eşler karşılıklı olarak oturur. Okey oyununda 101 taş bulunmaktadır. 4 adet ıskarta (okey tahtası) vardır. 4 farklı renkte taş bulunmaktadır. Her renk de 1 den 13’e kadar sayılar vardır. Bu taşların yanı sıra 2 tane de sahte okey adı verilen taş bulunmaktadır.
Oyun saat yönünde ilerler. Zar atılımı yapıp büyük atan kişi taşları dağıtan kişi olarak belirlenir. Oyunda herkese 14 taş verilirken , dağıtan kişinin yanındaki kişiye 15 taş verilir. Bu kişi de oyuna ilk başlayan anlamına gelmektedir. Ortadan taş çekmeden atarak oyun başlanır.

Okey oyununda taş dizilimi
Renkler aynı olmak koşuluyla aynı sayılar yan yana olabilir.  1-2-3-4 veya 11-12-13-1. Aynı sayılarda farklı renklerle dizilimi sağlanabilir. 2 (kırmızı) - 2 (sarı) - 2 (siyah) - 2 (mavi) gibi

Okey de bitme şekilleri
• Çifte Bitme
• Seri Bitme
• Düz Bitme
• Okey Açma

Çifte Bitme: Aynı sayıların ve aynı renklerin 2 şer adet olması işlemidir.

Seri Bitme: Seri bitme, tek bir rengin tüm serisini tamamlama işlemidir(1-13 )’e kadar sıralanması.

Düz Bitme: Okey oyununda bitebilmek için 2tane 3 per 2 tane de 4 perlik dizilim olması gerekir . Veya 3 tane 3 perlik 1 tane 5 perlik bir dizilim ile  düz bitme yapılır.

Okey Açma: Dizilimde beklenen taş gelmediyse yerine okey taşı kullanılarak o taş yerine geçer. Örneğin beklenen taş mavi 2 ve okey yerinde bu taş kullanıldı. Okey boşa çıkarak okey açam işlemini yapabilirsiniz. Bu durumda x2 puan demektir.
okey nasıl oynanır okey taş çalmak okey gösterge yapmak Gösterge kaç puan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri Şeker Tanzim Satış mağazası açtı
Kayseri Şeker Tanzim Satış mağazası açtı
Senegalli yolcuyla hakaret yağdıran sürücüye ilk ceza
Senegalli yolcuyla hakaret yağdıran sürücüye ilk ceza