Nihat Hatipoğlu cevapladı: Evliyken başkasını sevmek günah mı?

Birçok kişinin aslında merak ettiği fakat kimseye soramadığı evliyken başka bir kişiyi sevmek günah mı? sorusuna İlahiyat Profesörü Nihat Hatipoğlu cevapladı.

Nihat Hatipoğlu cevapladı: Evliyken başkasını sevmek günah mı?

Örneğin evlendiniz ve çok mutlusunuz ama zamanla sevgi bitti ve başkasına ilgi duymaya başladınız. Peki bu durum dinen günah mı? işte merak edilen o sorunun cevabı…

Nihat Hatipoğlu: "Karı koca birbirleriyle sözleşme imzalımış gibidir." diyen Hatipoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:  "Zaten nikahın anlamı akittir. Hocanın yanında kabul ettim, ona vardım, onu aldım demek de bu akidi sözle de kabul etmek demektir. Bu nedenle de birbirlerini sevmeye gayret etmeliler. Bazen sevgi bitebilir. Mümkündür. Yeniçağda diyorlar ya ben ondan elektrik alamıyorum."

Diğer yandan Nihat Hatipoğlu Hz. Ömer zamanında yaşanan bir olayı anlattı: "Hz. Ömer'e gelir birisi der ki "ben karımı boşamak istiyorum." Halife Ömer, "niye boşuyorsun" der. Adam "Artık, onu sevmiyorum, eski muhabbetim kalmadı" diye yanıt verir.

Hz. Ömer çok zarif bir yanıt verir: "Sen sanıyor musun ki bütün evlilikler sevgiyle devam eder. Vefa yok mu? Sır yok mu? Eskinin hatırı yok mu? Git karınla evliliğini devam ettir."

Nihat Hatipoğlu, evli birine aşık olan, ya da evli olduğu halde başkasına aşık olanların ne yapması gerektiğini ise şöyle açıklık getirdi.

"Evlilik bu, böyle devam etmesi lazım. Ama bazen evli olan birisi, başkasına muhabbet besleyebilir, ya da evli olan birisine karşı muhabbet besleyebilir. Burada yapılması gereken iffetiyle duracak, o sevgisini belirtmeyecek, göstermeyecek... Evli olan bir kadına ya da erkeğe seni seviyorum şeklinde bir şeyi ihsas ettirmek dinen haramdır. Mevcut olan yuvayı bozmak demektir. Din bunu kabul etmez. Bunu hissettirmeyecek, söylemeyecek, belirtmeyecek. Bundan dolayı da ahirette büyük sevap kazanacaktır" dedi.

Evliyken başkasını sevmek günah mı? Evliyken sevmek günah mı Evliyken aşık olmak dinen günah mı Günah Evlilik Nihat Hatipoğlu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri OSB Atletikspor galibiyetle başladı
Kayseri OSB Atletikspor galibiyetle başladı
Galatasaray’dan sert açıklama
Galatasaray’dan sert açıklama