Nano ambalaj ne işe yarıyor

Gıdaların çürümesini önlemek amacıyla Sabancı Üniversitesi’ne bağlı Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi nano ambalaj üretti

Nano ambalaj ne işe yarıyor

Sabancı Üniversitesi-Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi dünya çapında bir ilke imza attı. Hayriye Ünal ve ekip arkadaşlarının Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde ürettiği ve geliştirdiği nano kil tüp içeren ambalaj filmi çürümeyi ve bakteri oluşumunu engelleyerek besinlerin daha iyi korunmasını sağlıyor. 

Konuyla ilgili birçok ülke çözüm üretimi arayışına girmişken, Dünya'da ve ülkemizde bir ilk yaşandı ve bu israfı ortadan kaldıracak yeni bir teknoloji üretildi. Bilim insanlarının uzun yıllardır çürüyen gıdalar için çözüm aradığı ancak bulamadığı sorunu Türk bilim insanları çözüme kavuşturdu. Tüm dünyanın gözü, gıdaların raf ve saklama ömrünü neredeyse iki katına çıkartacak teknolojiyi üreten Türk bilim insanlarına çevrildi.

Sabancı Üniversitesi-Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde geliştirilen nano kil tüp içerek ambalaj filmi, ilk olarak bakteri oluşumunu engelleme kounsunda başarılı oldu. Paketler içinde bakteri oluşumu engellendikten sonra otomatik olarak raf ömrü de uzayacak olan besinler bu sayede henüz tüketici ile buluşmadan çöp olmayacak.

Amerika'da henüz tüketiciye ulaşamadan raflarda beklerken çöpe giden gıdalar, toplam rafın yüzde 40'ına denk geliyor. 
Yaşanan bu olumsuz durumlara kesin çözüm olacağı düşünücek Türk yapımı nano ambalajlar dünya basınında da geniş yer buldu. İngiltere ve Hindistan'ın basın bültenlerinde geniş yer verdiği bu yeni teknoloji, ABD'deki Amerikan Chemical Society'nin 254'üncü toplantısında da masaya yatırıldı ve birçok olumlu yorum aldı.

Nano ambalaj Nano Nano ambalaj ile gıda israfına son Gıda İsrafı Sabancı Üniversitesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum
Kırkpınar flaş gelişme.. Hakemler görevden alındı
Kırkpınar flaş gelişme.. Hakemler görevden alındı