Maliye Bakanı Ağbal'dan Vergi İndirimi Açıklaması

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2017 yılı için vergi indirimi bekleyenlerle ilgili bir açıklama yaptı. Ağbal net konuştu...

Maliye Bakanı Ağbal'dan Vergi İndirimi Açıklaması

Hükümetin yaptığı yenilikler ve aldığı kararlarla birlikte vatandaşın bir çok noktada işini kolaylaştırmasıyla birlikte artan beklentiye Maliye Bakanı Naci Ağbal noktayı koydu. Hükümetten yıl sonu gelmeden vergi indirimi yapılmasını isteyen bir grup için Maliye Bakanı Ağbal açıklamada bulundu.

Maliye Bakanı Ağbal, 2017 yıl sonuna kadar vergilerle ilgili bir düzenleme planı bulunmadığını ve böyle bir beklenti içerisinde olunmamasını da sözlerine ekledi. Bakan Ağbal, "KDV ile ilgili çalışmada bir oran indirimi asla söz konusu değil. Yüzde 18 KDV oranında hiçbir şekilde indirim olmayacak. KDV'de küçük işletmeler için tek oran üzerinde çalışıyoruz" diye konuştu. Ağbal, geçici vergi indiriminin devam etmesini de gerekli görmediğini söyledi.

"ORTA VADE PLANI EYLÜL SONUNA"
Maliye Bakanı Ağbal, büyüme ivmesinin artarak devam ettiğini söyledi. Türkiye'nin 2017 yılında çok rahat yüzde 5'in üzerinde büyüyeceğini söyleyen Ağbal, "Büyüme hikayesini orta vadede de sürdürecek bir ivmeye girmiş olduk. 2017 yılı büyüme tahminini yukarı yönlü revize edeceğiz. 2018-2020 yıllarına ilişkin büyüme hedeflerini bu ay içinde paylaşacağız. Orta Vadeli Plan, eylül sonuna doğru açıklanacak"

"GEÇİCİ VERGİ İNDİRİMİ KALKIYOR"
Maliye Bakanı Naci Ağbal, son dönemde düşüş gösteren makine teçhizat yatırımlarıyla ilgili değerlendirmede bulunarak, Türkiye'nin makine teçhizat yatırımlarını yukarı çekmesi gerektiğini söyledi. Ağbal, "Makine teçhizat harcamalarını artırmak için KOSGEB destekleri ya da vergisel destekler üzerinde çalışılıyor. İndirimlerin eylül sonunda bitmesi hedefleniyor, sonrasında makine-teçhizat ile ilgili düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Önümüzdeki dönemde geçici vergi indiriminin devam etmesi gerektiğini düşünmüyorum. Bunlar geçici vergi indirimleriydi, bu indirimler amacını karşıladı, Türkiye'nin performansı bu indirimlerin devamını gerekli görmüyor."

"FAİZ ORANLARI DÜŞECEKTİR"
Son dönemin en çok tartışılan konularından biri olan faize de değinen Ağbal, "Reel sektör haklı olarak faiz oranlarının yüksekliğinden şikayet ediyor. Ekonomi yönetimi olarak faiz oranlarının aşağı gelmesini sağlayacak genel ekonomik koşulları, tedbirleri almak bizim görevimiz. Finansal piyasalardaki kırılganlığın tamamen ortadan kalktığını söyleyebiliyoruz. Faiz oranları enflasyonun da aşağı gelmesi ile beraber aşağı doğru gelecek" dedi.

"KRİZ İHTİMALİ YOK"
Türkiye ekonomisinde de bir kriz ihtimali olmadığını söyleyen, Ağbal şöyle devam etti: Türkiye ekonomisinde ne eylül, ne aralık, ne de gelecek yıl için bir kriz ihtimali söz konusu değil. Bir kriz edebiyatı, bir kriz söylemi geliştirmek istiyorlar, bunlara herkes gülüp geçiyor, reel sektörde güven en yüksek noktadadır. KGF geri dönüşleri başladı, kaynak maliyetlerinin de aşağı geldiğini görüyoruz" dedi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal Vergi indirimi geçici vergi indirimi Orta Vadeli Plan Faiz oranı düşüyor Naci ağbal geçici vergi indirimi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum
Kırkpınar flaş gelişme.. Hakemler görevden alındı
Kırkpınar flaş gelişme.. Hakemler görevden alındı