Kulak Temizliğin de Çubuklara Gerek Yok

Uzmanlar yapılan araştırmalar sonucunda kulakların kendilerini temizleyebildiğini belirterek, kulak çöplerine gerek olmadığını söyledi.

Kulak Temizliğin de Çubuklara Gerek Yok

Kulak temizleme de tek olduğu bilinen kulak çubuklarına aslında gerek olmadığı ortaya çıktı.

Uzmanlar kulak içerisinde oluşan ve genellikle sarı renkte olan kulak kirlerinin, vücut tarafından salgılanması gayet normal olan buşonlar olduğunu belirtti.

Kulaklarla oluşan kirler ile birlikte kimi zaman kulaklar da kanal tıkanıklığı oluştuğuna da değinen uzmanlar bu durumun sesin kulak zarına ulaşmasını zorlaştırdığını da belirtti.

Uzmanlar tarafında yapılan açıklamalara göre ise; kulakların buşon yani kir üretimine başladıkları andan itibaren, kendi kendilerini temizlemeye başladığı ifade edildi.

Kulak temizlemede kullanılan çöplerin zararlarına da dikkat çeken uzmanlar bu konuyla ilgili olarak ise; kulakları çöp ile kurcalamanın, kulak mekanizmasını bozduğunu ve sonuç olarak kirlerin kulakta biriktiğini söyledi.

Kulaklar Nasıl Temizlenmeli?

Uzmanlar tarafından verilen tavsiyelere göre; kulakların dış kısmı havlu ya peçete yardımıyla temizlenmeliyken, iç kısmının temizliğinde ise çöplere başvurulmamalı ve ağrı, duyum azlığı gibi problemler yaşanmadığı sürece de yıkatılmamalı.

Kalıcı Kulak Temizliği Mümkün mü?

Kalıcı kulak temizliğine de değinen uzmanlar ise bu işlemin alanında uzman kişiler tarafından vakumlarla yapıldığını ve işlem sonucunda genel olarak bir daha kulak içerisinde kir problemi yaşanmadığını belirtti.

Kişilerin sıklıkla sorduğu sorulardan birisi olan kulaklarda kir oluşumunu engelleyebilecek bir ilaç var mı? Sorusu ise uzmanlarca böyle bir şeyin mümkün olmadığı ancak bazı damlaların doktor kontrolün de sadece kulakta bulunan kirlerin rahat çıkarılması için kullabildiğini söyleyerek cevapladı.

kulak sağlığı kulak çöpü kulak çöpünün zararları kulak yıkatma
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum
Kırkpınar flaş gelişme.. Hakemler görevden alındı
Kırkpınar flaş gelişme.. Hakemler görevden alındı