Advert

Kış lastiği takmayanları ağır cezalar yolda

Her sene kış aylarında birçok kişinin başını ağrıtan kış lastiği problemi artık zorunlu hale geldi. Hatta kış lastiği taktırmayanların cezası bile belli oldu. Peki, kış lastiği taktırmayanların cezası nedir?

Kış lastiği takmayanları ağır cezalar yolda

5 yıldır Ülkemizde uygulanan fakat sadece ticari araçları kapsayan kış lastiği zorunluluğu bu yıl itibariyle tüm özel araçları da kapsayacak. 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği takmayan araçlara 625 lira para cezası uygulanacak.
 

Ülkemizde 2012 yılından bu yana uygulanan kış lastiği zorunluluğu sadece ticari araçları kapsıyordu ki bu durum bu yıl itibariyle özel araçları da kapsayacak. Yani bütün özel otomobiller de dahil olmak üzere tüm özel motorlu araçlar bu kış itibarıyla zorunlu olarak kış lastiği kullanmaya başlayacak.


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca 1 Nisan 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğde; ‘’Ülkemiz karayollarında seyreden yabancı plakalı araçlar da dahil olmak üzere ticari ve özel tüm araçlar için kış lastiği kullanma zorunluluğu getirilmiştir’’ dendi. Buna göre Türkiye'de 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde bütün taşıtlar kış lastiği kullanmakla yükümlü hale geldi. Uygulama kapsamında olduğu halde kış lastiği kullanmadığı tespit edilen araçlara 625 lira para cezası uygulanacak.
 

Kış lastiği takmamanın cezası
Kış lastiği zorunluluğuna uymayan bütün ticari ve özel otomobiller de dahil olmak üzere karayollarında seyreden araçlara denetimler kapsamında 625 lira para cezası uygulanacak. LASİD Genel Sekreteri Erdal Kurt; ‘’Kış lastiği bilinci son yıllarda önemli oranda arttı. LASİD olarak gerekli bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalarını yapmaya devam ediyoruz. Özel otomobillerin de ilk kez kapsam altına alınmasıyla birlikte uygulama genele yayılacaktır. Kış koşullarında özellikle karayollarımızda güvenli sürüş ve akıcı bir trafik için kış lastiği kullanımının önemine dikkat çekiyoruz. Para cezası binek otolarının 4 adet kış lastiği maliyetinin büyük bir kısmını karşıladığı için sürücüler hem kendi can ve mal emniyeti hem de mevzuatın gereğini yerine getirmek adına uygulamayı benimseyecektir’’ dedi.

 

Kış lastiği takmamanın cezası ne kadar Kış lastiği Kış lastiği takmayanlara ceza Kış lastiği zorunluluğu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Facebok hakkında Zuckerberg konuştu
Facebok hakkında Zuckerberg konuştu
Muharrem İnce'den tamam göndermesi
Muharrem İnce'den tamam göndermesi