Kedi miyavlama Sendromu Çaresi varmı Cri Du Chat

Kedi miyavlaması sendromu nedir? Kedi miyavlaması sendromu belirtileri nedir? Kedi miyavlaması sendromunun tedavisi var mı? Cri Du Chat

Kedi miyavlama Sendromu Çaresi varmı Cri Du Chat

ABD'de 50 ila 60 çocuk kedi miyavlaması sendromu ile doğuyor. Bu istatiksel oran ülkemizde belli olmasa da örnekleri var. Kedi miyavlaması sendromu ismini yeni doğan bebeğin ince ve yüksek ton ağlamasının kediye benzer şekilde olmasından almıştır. Ülkemizde ne sıklıkta kedi miyavlaması sendromu ile doğan çocuk bulunduğu istatiksel olarak bilinmese de geçtiğimiz yılda Eskişehir de dünyaya gelen Zeynep bebek kedi miyavlaması sendromlu olarak doğmuştur. 

Belirtileri
Kedi miyavlaması sendromunun en belirgin özelliği yeni doğmuş bebeğin ağlamasının kedi miyavlamasına benzemesidir. Bu bebeğin yutak ve sindirim sistemindeki sorunlardan kaynaklanır. Bu sendromlu doğan bebekler oldukça yavaş büyürler ve düşük ağırlıkta doğarlar. Kedi miyavlaması sendromlu bebekler yutma ve emmede yani beslenmede çok zorlanırlar. Bu bebekler aşırı salya ve kabızlık da yaşarlar. Ense yapısı küçük, damak yapısı yüksek ve dar, gözler arası mesafe geniş ve parmak aralarında kısmi perde olur. Bu bebekler saldırganlık, tekrarlayan hareketler ve hiperaktivite gibi sorunlarda yaşarlar. İleriki çocukluk çağlarında da zeki geriliği, içine çökük  göz yapısı gibi problemlerle karşılaşabilirler. 

Tedavisi
İlerleyen tıpta ne yazık ki henüz kedi miyavlaması sendromunun bir tedavi bulunamamıştır. Fakat yutma, emme, kabızlık, şaşı bakma, zayıf kas yapısı gibi kedi miyavlamasının sebep olduğu rahatsızlıklar tedavi edilebilir. Kedi miyavlaması sendromu ilen doğan bebekler ileri ki yaşlara geldiklerinde konuşma ve davranış terapileri almaları gerekir.  Belirli eğitimleri ve kontrolleri sağlandığı sürece bu bebekler kendilerine bakabilecek  gelişimi gösterebilirler. 

Kedi miyavlaması sendromu Kedi miyavlaması sendromu belirtileri Cri Du Chat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri Şeker Tanzim Satış mağazası açtı
Kayseri Şeker Tanzim Satış mağazası açtı
Senegalli yolcuyla hakaret yağdıran sürücüye ilk ceza
Senegalli yolcuyla hakaret yağdıran sürücüye ilk ceza