Kayseri.. Kral Mezarı Lahit bulundu

Kayseri’de son yılların en önemli tarihi eseri çıkarıldı. Polis ekipleri, operasyon için girdikleri bir evde kral mezarı buldu. Kayseri'deki kral mezar kime ait? Lahit nedir?

Kayseri.. Kral Mezarı Lahit bulundu

Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü sabah saatlerinde Melikgazi ilçesine bağlı Gültepe Mahallesinde bir eve operasyon düzenledi. Evde arama yapan ekipler, evin içerisinde karşılaştığı tünelde inceleme yaptı. Tüneli takip eden ekipler, bir lahitle karşılaştı.

Kral Mezarı
Ortaya çıkarılan lahitte incelemelerde bulunan Kayseri Valisi Süleyman Kamçı da, kazı alanına gelerek yetkililerden bilgiler aldı. Ardından açıklamalarda bulunan Vali Kamçı, bulunan eserin önemli olduğunu düşündüklerini söyledi. Kamçı, “Sabah saatlerinde kaçakçılık şubemizin bir çalışması neticesinde burada lahiti büyük bir başarıyla buldular. Lahdin Roma dönemine ait olduğu söyleniyor. Bundan yaklaşık bin 700 yıl öncesine ait bir lahit. Burasını kontrol altına alacağız. Emniyet teşkilatımızın görevlileri burada nöbet tutacaklar. Yarın da lahdin kapağı açılacak duruma gelecek. Önemli bir eser olduğunu düşünüyoruz. Demek ki bin 700 yıl önce burada bir medeniyet varmış. O medeniyetin kalıntısı olarak bu lahdi arkadaşlarımız buldu. Ben öncelikle emniyet teşkilatımıza teşekkür ediyorum. Böyle başarılı bir çalışmada tarihimize ışık tutacak bir eseri gün yüzüne çıkardılar. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın da yetkilileri burada. Buradan çıkacak eserler bizim tarihimize ışık tutması bakımından yararlı olacaktır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnşallah mezarın içinden altın çıkar. Neticede ülkemize kalacak” ifadelerini kullandı.

Operasyona gelen ekiplerin lahdi tesadüfen bulduğunu kaydeden Kamçı, polis ekiplerinin büyük bir başarıya imza attıklarını söyleyerek, “Başka bir iş için burada arkadaşlarımızın çalışması vardı. Biliyorsunuz ki polislerin 4 gözü ve 4 kulağı vardır. Orada gizli bir dehlizin olduğunu düşünmüşler ve buraya ulaşmışlar. Buranın üstü topraktı, yeni açmışlar. Arkadaşlarımızın dikkatli çalışması sonucu tesadüfen bu bulunmuş oldu. Büyük bir başarı” dedi.Lahit nedir?
Duvarları taştan ya da tuğladan, üstü taş bir kapakla örtülü mezardır. Lahit kelime olarak Arapça Lahd olup, Türkçe olan ve anlaşılan karşılığı ismi Gömüt, Taş veya mermer gömüt anlamına gelmektedir. Türkiye’de bulunan Lahitler, Arkeoloji Müzelerinde günümüzde sergilenmektedir. Lahitler, Antik Çağda Zengin yada Kral yada ailesinden insanların ölülerini gömdükleri sandık şeklindeki mezardır. O dönemde Lahitler, mermer ya da bölgede bulunabilecek diğer taş türlerinden yontularak yapılırdı.
Mısır’ın Antik çağlarında mumyalar lahitlerin içine konularak, üzerinde genellikle ölünün kabartma heykeli bulunurdu. Yunan Antik çağına bakıldığında ise lahitler genelde dönemin tapınaklarına benzer şekillerde yapılırdı. Lahitlerin üzerinde ise o zaman ki el işçiliği ile tapınaklarda görülen çeşitli süslemeler, alçak veya yüksek kabartma şeklinde oyularak yapılırdı.
Lahitler ölen kişinin ziynet, para, kıymetli eşyaları ile gömülmesi bir adetti. Düşüncelerine göre öldükten sonra yeni hayatlarına başladıklarında sevdiği ve gerekli bu eşyalara yine ihtiyaç duyabilirdi. Oda şeklinde olmasınında sebebi bundandır.
Lahitlerin içinde değerli eşyaların olması, Lahit arayan mezar soyguncuların dikkatini çekmiştir.Bu yüzden Arkeolog’ların buldukları halleri ise genelde tahrip edilmişlerdir.
İnanışların zaman içerisinde değişmesi ile o zamanki yaşayan toplumlarda da Lahit şekillerinde değişikliğe neden olmuştur. Lahitler oda şeklinde iken küçük bir ev halini dönmeye başladı. Ölüm sonrası hayatlarında oda yada küçük evlerinde hayatlarına devam edeceği inancı ile ölünün yanında günlük kullandığı ve kıymetli eşyaları eklenmeye başlaması ile lahitlerde şekil değiştirmeye başladı. Kültürlere ve inançlara göre değişen lahitler vardır.

Kayseri lahit Kayseri kral mezar Kayseri Vali Süleyman Kamçı Süleyman Kamçı inşallah altın Roma kralı lahit Lahit nedir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Melikgazi’de kar ekipleri göreve hazır
Melikgazi’de kar ekipleri göreve hazır
Özel Kayseri Osb Teknik Koleji kütüphanesi ile örnek oluyor
Özel Kayseri Osb Teknik Koleji kütüphanesi ile örnek oluyor