Kayseri.. Kral mezarı diye açıldı.. İşte mezarın içi

Tesadüfen bulunan lahitin kapağı açıldı. Yaklaşık 10 ton civarındaki lahitten Kral ve Krala ait hazine çıkması ümit ediliyordu. İşte lahit mezarın içerisinden çıkanlar..

Kayseri.. Kral mezarı diye açıldı.. İşte mezarın içi

Kayseri’de dün bir iş yerinde yapılan mahkeme araması sonucunda tesadüfen çıkarılan lahit, bugün açıldı. Kral mezarı olduğu tahmin edilen, ancak açıldığında aile mezarı olduğu anlaşılan lahitten beklenen çıkmadı. Kayseri Valisi Süleyman Kamçı'nın "İnşallah içinden altın çıkar" diye dua ettiği Lahit'in kapağı açıldı. Ancak içerisinden kral ve krala ait eşyalar çıkması beklenirken kemik yığını bulundu. Roma dönemine ait olduğu sanılan mezar içerisinde 4 iskelet bulundu.

Vatandaşların da meraklı bakışlarla takip ettiği Melikgazi ilçesi Gültepe Mahallesi’ndeki lahit açılışına Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ve AK Parti Kayseri Milletvekili Sami Dedeoğlu katıldı.

Mezardan ne çıktı
Vali Süleyman Kamçı, konuyla ilgili açıklamasında, kapağının 3 buçuk ton, toplam ağırlığının da 10 ton civarında tahmin edilen bin 700 yıllık lahitten, tahmin edildiği üzere bir kral mezarı değil, aile mezarı çıktığını söyledi. Vali Kamçı, "4 kişilik bir aile mezarı bulundu. 1700 yıl öncesinden kalma bir eser. Gözyaşı şişesi sağlam kalmış. Şimdiden sonra arkeologlarımız gerekli çalışmaları yapacaklar. Sadece bu mezarla kaldığını düşünmüyoruz. Arka taraflarda başka eserler ve mezarlar da çıkabilir. Burası artık bir araştırma alanı oldu, gerekli çalışmalar yapılacak" diye konuştu. Vali Kamçı, çevrede var olduğu tahmin edilen diğer eserlerin, lüks binaların altında olması durumunda, bina zeminlerine zarar vermeden arama yapılacağını da söyledi.Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik bile, mezarın içinden altın çıkacak hevesiyle gittiği olay mahallinde aradığını bulamadı. Böylece Kayseri, 1700 yıllık bir mezara ulaştı ancak içerisinde ne Kral ne Hazine ne de bir tas vardı. Sadece 4 iskelete ait kemikler..

Kayserikral mezarı Kayseri kral hazinesi Kral mezarı içi Kral hazinesi Gültepe tarihi mezar Tarihi mezar içi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri medeniyetler merkezidir
Kayseri medeniyetler merkezidir
Baba oğul birbirine rakip
Baba oğul birbirine rakip