Kanada'ya en kolay nasıl gidilir? Kanada'ya gitmek isteyenler için..

Her yıl binlerce insanı sınırları içerisine alan Kanada önümüzdeki yıllar için de cazibesini koruyor. İnsanlar, Kanada'ya nasıl gidilir? Kanada'ya gitmenin yolları nelerdir? cevabını ararken Kanada kimleri kabul ediyor? Kanada'ya en kolay nasıl gidilir sorusunu Kanada'ya gitmek isteyenler için araştırdık..

Kanada'ya en kolay nasıl gidilir? Kanada'ya gitmek isteyenler için..

Geçitğimiz yıllarda olduğu gibi 2018 yılında da Kanada ülkesi cazibesini koruyor. Binlerce insan, gerek işçi gerekse göçmen olarak bu ülkeye giderek kendisine yeni bir dünya kurmak amacında. Hayallerin ve hedeflerin ülkesi olan Kanada'ya nasıl gidiyir, kim götürür, nasıl iş bulunur? Bu sorular insanların en çok merak ettiği konular. Biz de bu sorulara ışık tutabilecek yanıtları sizler için derlemeye çalıştık..

Dil şart
Kanada’ya farklı şekillerde gitmek isteyebilirsiniz; öğrenci vizesi alıp okumaya gidebilirsiniz, yatırımcı olabilirsiniz, bir girişim hayata geçirmek üzere gidebilirsiniz. Express Entry, Skilled Workerların yani vasıflı işçilerin Kanada’da PR (permanent resident) yani kalıcı oturma ve çalışma izni alarak gitme şeklidir. Kendisine en uygun olarak bunu seçenler de var. Kanada'da konuşulan dil İngilizce ve Fransızca.
İlk olarak yapılması gereken iki iş var. Birincisi dil seviyenizi belgeleyebilmek için IELTS sınavına girmek, ikincisi de lisans, lisansüstü, doktora gibi eğitimlerinizin her biri için ayrı ayrı denklik almanız ki bu denkliği de Kanada’nın tanımış olduğu WES’den almanız gerekmektedir. 

Onay süreci..
Dil sınavında her dört bölümden de 5,5 üstü not aldınız, hem sınav sonucunuz hem de eğitim denklik bilginiz size ulaştı. Buradan sonra Express Entry profilinizi oluşturuyorsunuz. İş deneyimlerinizi, dil bilgi seviyenizi, üniversitenizi, beraber gideceğiniz eşiniz/partnerinizin da bu bilgilerini girdikten sonra da profilinizi doldurmayı bitirip aday havuzuna giriyorsunuz. Buradaki girilen her bilgi, her yeteneğiniz size farklı puanlar kazandırıyor. Misal İngilizce dil seviyeniz, ya da 35 yaşından daha küçük olmanız ekstra puan. Ya da Fransızcanızın olması ya da sizinle gidecek bir partnerinizin olması, ya da en az 3 yıl iş tecrübeniz olması artı puan niteliğinde. Kanada her ay havuzdaki adayları en yüksek puandan başlayarak sıralıyor ve kendi o ay karar verdiği aday sayısı kadar adayı havuzdan çekiyor. 

Neler yapılmalı?
Seçilince de Kanada diyor ki “Haydi o zaman permanent resident için başvur, 90 gün süre sana”. Bu 90 gün süre uzun gibi gözükse de sakin kafa yapılması gereken işleri barındıran 90 gün olduğundan çok da son güne bırakmamak gerekir. Son 10 yılda ikamet edilen adresler, turistik dahi olsa yurdışı çıkışları, çalışılmış olan tüm iş yerlerinden alınmış belge, bankada bir miktar para gibi gibi tüm bilgiler sisteme giriliyor ve belgeler de upload ediliyor. Bu arada bir de anlaşmalı oldukları hastanede sağlık kontrolüne de giriliyor. Bu son aşamadaki bilgileri düzgün ve eksiksiz girip “reject” almamaya çalışmak önemli.

4 aylık süreç
Başvuruyu yaptıktan sonra da geriye beklemek kalıyor ve ortalama 4 ay içinde o beklenen mail geliyor. Göçmen alımı konusunda çok tecrübeli ve sistematik bir ülke olduğu için göçmenlik ve vatandaşlık sitesindeki tüm ayrıntıları dikkatle okuyarak, süreçte de tüm adımları titiz takip ederek kendiniz bu işin üstesinden gelebilirsiniz! 

Kanada nasil gidilir Kanada en kolay nasil gidilir Kanada kimleri kabul ediyor Kanadaya nasil giderim Kanadaya gitmek istiyorum IELTS sinavi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri Şeker Tanzim Satış mağazası açtı
Kayseri Şeker Tanzim Satış mağazası açtı
Senegalli yolcuyla hakaret yağdıran sürücüye ilk ceza
Senegalli yolcuyla hakaret yağdıran sürücüye ilk ceza