Kaliteli Uykunun Sırları

Günde 8 saat uyumak kaliteli olmadığı sürece dinlendirmeye yetmiyor.

Kaliteli Uykunun Sırları

Kaliteli olmadığı sürece günde 8 saat olarak belirtilen uykunun da bir işe yaramadığını belirten uzmanlar kaliteli uykunun önemine dikkat çekiyor.


Yetişkinler için ideal uyku süresi olan 8 saatlik uykunun kaliteli olmadığında bireyi dinlendirmeye yetmediğini belirten uzmanlar aynı zamanda bu durumun bir takım sağlık problemine yol açtığını da dikkat çekiyor. 


8 saatlik uyku sonrası kendini dinlenmiş hissetmeyenlerin ve kaliteli uyku çekmek isteyenlerin her gün aynı saatte uyuyup yine aynı saatte uyanmaları gerekirken, düzenli egzersizin de kaliteli uykuya yardımcı olduğu da uzmanlardan tarafından sıklıkla belirtiliyor.


Konforlu uyku çekmek isteyenlere is yatmadan yaklaşık 15 dakika önce ılık duş almaları öneriliyor. Gürültüsüz ve karanlık odalarda uyumanın uyku düzeninde önemli bir yeri olduğunun altını çizen uzmanlar ise yatak tercihini çok sert ve yumuşak olmayan ortopedik bir yataklardan olması gerektiğine de değiniyor.


Kaç Saat Uyumak Gerekiyor
Kaliteli bir uyku için gerekli olan uyku süresinin bireyin yaşına, yaşadığı bölgesinin mevsimine yapılan işe göre değişiklik gösterdiğini belirten uzmanlar günlük yaklaşık olarak 6 ile 8 saat uyumanın sağlık açısından yeterli olduğunu belirtiyor.


Uyku İçin En Uygun Saatler 
Uykuya geçilmesini Melatonin hormonunun akşam saatlerinde salgılanmaya başlaması ile ve gece 02.00–03.00 saatlerinden önce uykuya geçilmesi gerekiyor. Uzmanlar tarafından uyku saati en geç 11:00 olarak belirtiliyor.

uyku uyku düzeni kaliteli uyku
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mustafa Ceceli hakkında flaş iddia.. Michelle Demishevich kimdir
Mustafa Ceceli hakkında flaş iddia.. Michelle Demishevich kimdir
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum