Kadınlarda cinsel isteksizlik neden olur tedavisi mümkün mü

Birçok kadının sorunu olan fakat gün yüzüne çıkartmaya korktuğu cinsel istek sorunu aslında hem psikolojik hem de yaşadığı çevrenin etkisine bağlı. Peki, tedavisi mümkün mü?

Kadınlarda cinsel isteksizlik neden olur tedavisi mümkün mü

Bilimsel olarak erkekler ve kadınlar biyolojik olarak aynı dürtülere sahip. Fakat toplumda kadınlara yönelik baskılar ve cinsel yönde ki şiddet eğilimi kadınları bu arzudan soğutmaya yeterli oluyor.

Diğer yandan kadınlarda cinsel isteksizliğin birçok nedeni olabilir. Cinsel isteksizliğin nedenleri hakkında bilgi veren Nöroloji Uzmanı Dr. Selin Baran, kadınlarda cinsel isteksizliğin çözüm yollarını da anlattı.

Yeme içme gibi cinsellikte önemli bir ihtiyaçtır Ama cinsellik dürtüsü ertelenebilir ya da baskılanabilir. Ancak tam olarak yok edilemez. Kadınlar ve erkekler biyolojik olarak aynı düzeyde dürtülere sahiptir. Ancak eski çağlardan beri kadınlar; gelenek-görenek, örf, adet, ahlaki ve dini kurallardan dolayı cinsel dürtülerini baskılamak zorunda bırakılmıştır.

Toplumda genel kabul gören bazı yanlış cinsel mitler vardır. Örneğin; ''cinsel eylemi erkek başlatmalıdır. Cinsel ilişki isteyen ve başlatan kadın ahlaksızdır'' şeklindeki mitler kadınların cinsel istek duymasını zorlaştırmakta veya isteğini ifade edememesine yol açmaktadır.

Peki kadınlardaki cinsel isteksizliğin nedeni nedir?
* Toplum baskısı
* Cinsellik hakkında yanlış inançlar
* Evde ya da işte sorunlar
* Eş veya partnerle yaşanan duygusal ya da ilişkisel problemler
* İlişki sırasında canının acıyacağı korkusu
* Gebe kalma korkusu
* Aşırı stres, depresyon, anksiyete gibi ruhsal sıkıntılar
* Geçmişte yaşanan taciz, tecavüz ve cinsel istismarlar
* Evlilik sorunları (Özellikle eşe karşı gizli öfke, kırgınlık, dargınlıklar, aldatılma)
* Fiziksel hastalıklar
* Kullanılan bazı ilaçlar
* Doğum sonrası ilk aylar
* Fiziksel olarak kendini çekici bulmama, bedeninden memnuniyetsizlik

Tedavi olarak ise terapi
Cinsel terapi cinsel işlev bozuklukları konusunda eğitim almış psikiyatrist ve psikologlarca yapılır. Cinsel terapi öncesi hastadan genel bir cinsel öykü, aile öyküsü ve geçmişi ile ilgili detaylı bilgiler alınır. Cinsel sorunu körükleyen bilinçaltında yatan psikodinamikler tespit edilir. Daha sonra hastalara genel psikolojik durumları ile ilgili ve cinsellikle ilgili bilgiler verilir. Yanlış ve eksik bilgiler varsa düzeltilir. Cinsel egzersiz ödevleri verilir. Cinselliğe "yeni bir bakış açısı" kazandırılır. Aile içi problemleri var ise "aile terapisi" verilir.

cinsel isteksizlik neden olur cinsel isteksizliğin tedavisi cinsel isteksizlik cinsel isteksizlik sorunu Kadınlarda cinsel isteksizlik Kadın Cinsellik
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gamze Özçelik Sosyal Medyada Ne Paylaştı
Gamze Özçelik Sosyal Medyada Ne Paylaştı
Bizim Hikaye Dizisinde Her Şey Değişiyor
Bizim Hikaye Dizisinde Her Şey Değişiyor