Advert

Kadınlar dan Pembe Otobüs Uygulamasına Tepki Var

Bazı belediyeler tarafından kadınlarda taciz ve istismara yönelik olarak hazırlanan pembe araçlara ayrıştırma gerekçesiyle tepki var.

Kadınlar dan Pembe Otobüs Uygulamasına Tepki Var

Kadınlara yapılan tacizlere ve istismarlara tedbir amaçlı olarak bazı belediyeler tarafından uygulamaya konulan pembe trambüs ve metrobüslere kadınlar tepki gösterdi.

Kadınlar tarafından bireyin özgürlüğünü kısıtlama ve kadını toplumdan soyutlama olarak ifade edilen pembe araç uygulamaları kadınlar tarafından büyük tepki ile karşılanıyor.

Uygulamaya tepki gösteren kadınlar ise pembe renkli araç projelerinin toplumda ayrımcılığa sebep olduğuna ve bu uygulamanın aslında tacizciyi değil tacizi tecrit etmek anlamına geldiğini vurguluyorlar.

Çalışma alanlarında, seyahatler de toplumun birçok yerin de her an taciz ve istismar riskiyle karşı karşıya gelen kadınlar için tasarlanan pembe araç kullanımının seyahat özgürlüğünü kısıtlamak ve kadınların toplumsal alandaki varlığını için tehdit oluşturmaya zemin hazırlayabileceği ifade ediliyor.

Pembe araç uygulamasının dünyanın birçok yerinde özellikler tacizi pek önemsemeyen erkek egemen toplumlarının iktidarları tarafından tercih edildiği de belirtiliyor.

 Toplumundan kadını soyutlayan bu tür politikaların, tacizi engellemek yerine tacizcinin görmezden gelinmesine sebep olduğu belirtiliyor.

Dünya da pembe araç kullanımına dair yapılan örnekler gözlemlendiğinde pembe metrobüs uygulamalarının kadınları sadece vagon içerisinde koruduğu, kadınların metrobüs durakları ve çıkışlarda yine aynı tehlikelerle karşılaştığı da belirtiliyor.

Kadınlar, pembe vagonlarda ayrıştırılmak yerine, toplum içerisinde kadın saygınlığının arttırılmasının önemine değinenerek, bu durumun vagonlarla değil ancak eğitim ve kadına saygınlığı arttıracak yaptırımlarla çözülebileceğini savundu.

pembe otobüs feminizm taciz istismar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Facebok hakkında Zuckerberg konuştu
Facebok hakkında Zuckerberg konuştu
Muharrem İnce'den tamam göndermesi
Muharrem İnce'den tamam göndermesi