İhbar Tazminatı almak için yapılması gerekenler. Kimler İhbar Tazminatı alır

İhbar tazminatı nedir ihbar tazminatı nasıl hesaplanır alabilmek için gerekli şartlar nelerdir? Kimler ihbar tazminatı alabilir

İhbar Tazminatı almak için yapılması gerekenler. Kimler İhbar Tazminatı alır

İşçi ve işveren arasında yaşanabilecek sorunlardan önemli bir tanesi de ödenmeyen ücretler. Eksik ödeme, aylarca ücret geciktirme ve işçi hakkının gasp edilmesi durumlarında iş kanununda yer alan iş sözleşmesi gereğince yapılmayan ödemelerin hakkı aranabilecek. Peki ihbar tazminatı nedir? İhbar tazminatını kimler alabilir? İhbar tazminatı için gerekli nedenler

İhbar tazminatı nedir?
İhbar tazminatı işçinin işten, haber verilmeden veya ihbar süresi bitiminden önce işveren tarafından işçiye ödenmek zorunda olan tutardır. işveren ihbar süresi dolmadan çalışanı işten çıkartırsa çalışana ihbar tazminatı ödemek zorunda kalır. Yani işveren size işten çıkarılacağınızın haberini önceden vermek zorundadır. vermediği taktirde, aşağıdaki maddelere göre ödeme yapmak zorunda kalır.

-6 aydan daha az çalışanlar için 2 haftalık
-6 aydan 1,5 yıla kadar çalışanlar için 4 haftalık
-1,5 yıldan 3 yıla kadar çalışanlar için, 6 haftalık
-3 yıldan fazla çalışanlar için 8 haftalık bildirim ücreti ödenir.

İşçiye fesh etme hakkı veriliyor
İş sözleşmesi gereğince, süre belli olsun ya da olmasın sözleşme belli başlı durumlarda sürenin bitiminden önce fesh edilebiliyor.Kanun ödenmeyen ücretler konusunda işçiye fesh hakkı tanıyor. Kanunda konu ile ilgili yer alan kısımlar ise şöyle: “İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse; ücretin parça başına veya iş tutarı üzerinden ödenmesi kararlaştırılıp da işveren tarafından işçiye yapabileceği sayı ve tutardan az iş verildiği hallerde, aradaki ücret farkı zaman esasına göre ödenerek işçinin eksik aldığı ücret karşılanmazsa yahut çalışma şartları uygulanmazsa.”Bu maddenin sentezine göre işveren işçinin ücretini ödemediği takdirde işçi de iş sözleşmesini sonlandırabiliyor.

İhbar tazminatını kimler alabilecek?
İş akdi feshinde işçi ve işverenin, belli bir süre önce karşılıklı bildirimde bulunması gerekmekte. Bildirim şartına uymayan taraf, bildirim süresine ilişkin ücret tutarında tazminat ödemek zorundadır. Genel olarak kafa karışıklığı yaratan ihbar tazminatı durumu işçinin haklı nedenle iş akdini fesh etmesi durumunda ortaya çıkıyor. Yani işçinin haklı olduğu kanıtlanamaz ise ihbar tazminatı alması yasa gereğince de mümkün değil. İhbar tazminatı sadece işten çıkarılan işçiye verilmez. Haber vermeden işten ayrılan, işden de ihbar tazminatı alınabilir. İhbar tazminatında amaç, çalışanın ya da işverenin işi bırakma ya da işten çıkarma niyetlerini makul bir sürede karşı tarafa bildirmelerini sağlamaktır.

İhbar tazminatı nedir ihbar tazminatı nasıl hesaplanır Kimler ihbar tazminatı alabilir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri Şeker Tanzim Satış mağazası açtı
Kayseri Şeker Tanzim Satış mağazası açtı
Senegalli yolcuyla hakaret yağdıran sürücüye ilk ceza
Senegalli yolcuyla hakaret yağdıran sürücüye ilk ceza