Advert

Hindistan da Boş Ol Uygulaması Yürülükten Kaldırıldı

Hindistan'lı kadınların haklarını istismar eden boş ol uygulaması yüksek mahkeme tarafından alınan karar ile uygulamadan kaldırıldı.

Hindistan da Boş Ol Uygulaması Yürülükten Kaldırıldı

Hindistan’da yaşayan Müslüman kadınların evliliklerin de yıllardır süre gelen ve yüz yüze olma şartı dahi aranmadan her koşul da her durumda kolaylıkla uygulanabilen boş ol uygulaması Hindistan Yüksek Mahkemeleri tarafından yasaklandı.

Kadın haklarının istismar edildiği, ülke de ise Talak olarak adlandırılan ve üç kere ard arda tekrar edilme koşuluyla gerçekleştirilen boş uygulaması Hindistan’da bulunan kadın hakları aktivistlerinin mücadelesi ile mahkemeye taşındı.

Hindistan’lı Müslüman kadınların kendilerini eşlerinin Skype ve WhatsApp uygulamaları üzerinden dahi yüz yüze gelme gereksinimi duymadan sanal olarak üç kez boş ol deme koşuluyla boşamasından şikâyetçi olarak ülkenin kadınları, kadın hakları aktivistlerine başvurmuştu.

Talak uygulamasının kadın haklarını istismar ettiği gerekçesiyle mahkemeye başvuran, kadın hakları aktivistlerinin iddiaları Hindistan Yüksek Mahkemeleri tarafından değerlendirilerek, Talak uygulamasında yasak kararı alındı.

Üç kere boş ol denilmesiyle uygulanan Talak uygulaması, konuyu değerlendiren beş hâkimden üçünün kararıyla Hindistan’da uygulamadan kaldırıldı.

Uygulamanın yaşa dışı olduğuna karar veren mahkeme, , kadın hakları aktivistlerinin davalarını haklı bularak Talak uygulamasının yasa dışı olduğuna karar vererek yürüklükten kaldırma kararı aldı.

kadın hakları kadın hakları aktivistleri feminizm hindistan boş ol uygulaması
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Facebok hakkında Zuckerberg konuştu
Facebok hakkında Zuckerberg konuştu
Muharrem İnce'den tamam göndermesi
Muharrem İnce'den tamam göndermesi