Hava Durumu psikoloji bozar mı

Kişinin psikolojisini etkileyen faktörler. İklim kişiyi nasıl etkiler? Havanın güneşli yada kapalı olması insanın ruh halini etkiler mi? İklim etkileri nelerdir? Doğu insanları neden bu kadar sinirli

Hava Durumu psikoloji bozar mı

Günümüzde yaşadığımız herşeyi psikolojiye bağladığımız doğrudur. Kişiliğe ve psikolojiye etki eden bir etmende iklimdir. Peki iklim insan psikolojisini  nasıl etkiliyor? Aşağıda ki haberimizde bununla ilgili bilgiler yer almaktadır.
Yapılan bilimsel araştırmalar incelendiğinde iklimin insan kişiliği üzerinde ve çevre üzerinde oldukça etkili olduğu görülüyor.

En basit etkisinden başlayacak olursak bir bölgenin hava durumu o bölgenin iklimini de etkiliyor ve soğuk havalarda kişi genellikle hasta oluyor böylece sağlığı ve ruh hali etkileniyor. İklimin insan üzerindeki etkisini anlatmaya böyle kolay bir örnekle giriş yaptık şimdi diğer etkilere bakalım. Yapılan bir araştırmada sıcaklığın insan ilişkilerini etkilediği görülmüştür. Bölgelere göre değişen sıcaklığa göre insanlar kendilerine sosyal faaliyet alanları belirliyor ve yaşadığı bölgenin sıcaklığı kişinin yaşam tarzını etkiliyor.

Kişilere sorulduğunda havanın sıcak olduğu olduğu günlerde  kapalı hava koşulları olan günlere nazaran daha mutlu ve enerjik oldukları söyleniyor. Ülkemiz de baktığımız da soğuk iklim koşulları olan bölgelerde yaşayan kişilerin daha kızgın, sinirli ve mutsuz bir yapıları olduğu görülmektedir. Bunun aksine ise sıcak iklim bölgesinde yaşayan kişiler daha neşeli mutlu ve hayata karşı pozitif davranışlar sergiliyor. Herhangi bir olay karşısında soğuk bölgede yaşayan kişiler çok sert tepkiler verirken sıcak bölgelerde yaşayan kişilerin daha ılımlı ve yapıcı tepkiler verdiği de görülmektedir. 

Anlaşılacağı üzere iklim; kişilerin karakterlerinde, gelişimlerinde, sosyal aktivitelerinde hatta yeryüzüne dağılışlarında bile etkili. İklim koşulları değişmeye devam ettikçe bugün ki neslin ve gelecekteki neslin kişilikleri de değişecektir.

İklim kişiyi nasıl etkiler Hava Durumu psikoloji bozar mı Doğu insanları neden sinirli
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray Bursa'da altın buldu
Galatasaray Bursa'da altın buldu
Kayseri Şeker’den Tarla Günü Etkinliği
Kayseri Şeker’den Tarla Günü Etkinliği