Hamile kadından kan alan erkekler ölüyor

Yapılan bir araştırmaya göre, gebe kalmış bir kadından kan alan erkeklerin ölüm riski artıyor.

Hamile kadından kan alan erkekler ölüyor

Bilim insanları tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, erkek hastalara daha önce hamile kalmış bir kadından kan nakli yapılması durumunda, hastanın hayatını kaybetme ihtimalinin arttığı öğrenildi.

Araştırmacılara göre bunun sebebi kesin olarak bilinmese de, kadın vücudunun hamilelik esnasında bebeği korumak için edindiği antikorların erkeklerde ölümcül olabilecek reaksiyonları tetiklediğine inanılıyor. Kan nakli sonrası en çok görülen ölüm nedeni transfüzyon kaynaklı akut akciğer hasarı. Bilim insanları bulguları çoğaltmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söylese de istatistikler bu durumun ihmal edilemeyecek düzeyde yüksek olduğunu gösteriyor.

2005-2015 yılları arasında Hollanda'da kan transfüzyonu olan 31.118 hastadan hangilerinin kimlerden kan aldığı tespit edilmiş ve gebelik yaşamış bir kadından kan alan 1000 erkekten 101'inin hayatını kaybettiği tespit edilmiş. Oysa bu oran bir erkekten ya da gebe olmayan kadından kan alan erkeklerde 1000'de 80 olarak görülmüş.

Alternatif bir açıklamaya göre hamile kadınlar ve erkekler arasındaki demir oranının farklı olması da buna etken oluyor olabilir. Ayrıca bazı çalışmaların cinsiyetler arasındaki kırmızı kan hücresi fizyolojisindeki farklılıkları gösterdiği de biliniyor. Dr Middleburg ayrıca, 50 yaşın altındaki erkek alıcılar için ortalama ölüm riskinin 1.5 kat daha fazla olduğunu da söylüyor.

 

Hamile kadınlar öldürüyor Hamile kadınlar erkekleri tehdit ediyor Hamile kadınlar neden erkeklere kan veremez Hamile
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Melikgazi’de kar ekipleri göreve hazır
Melikgazi’de kar ekipleri göreve hazır
Özel Kayseri Osb Teknik Koleji kütüphanesi ile örnek oluyor
Özel Kayseri Osb Teknik Koleji kütüphanesi ile örnek oluyor