Haksız Yere İşten Atılanlara 8 Maaş Birden

Birçok kişiyi yakından ilgilendiren bu haber için düğmeye basıldı.

Haksız Yere İşten Atılanlara 8 Maaş Birden

Bunlardan birisi de işçilerin haksız yere çıkarıldıklarında işe geri dönme hakları. Çalışan bu davalarda mahkemenin kararına göre 8 maaşa kadar tazminat da kazanıyor. Bu davalarda süre çok önemli.

Özellikle haksız yere işten kovulanların dava için 1 ay süresi var. Arabulucu 3 haftada sorunu çözerken, karara uymayan işveren 8 maaş tazminat ödüyor. Çalışma hayatıyla ilgili yasalarımızda çeşitli güvenceler bulunuyor. Hem işveren hem de çalışan açısından 1'er aylık süreler var. Çalışan bir ay içinde davayı açmak, işveren de bir ay içinde işçisini yeniden işe almak zorunda.

Ayrıca işe geri dönüş davası açabilmek için işyerinde en az 6 ay çalışma şartı bulunuyor. Yine işyerinizde 30 ve daha fazla işçi olması şartı da aranıyor. Aynı işyerinin tüm şubelerindeki çalışan sayısı dikkate alınıyor unutmayın. Davayı bir ay içinde açtıktan sonra sonuçlanmasını beklemeniz gerekmektedir. Mahkemeler işverenin sizi tekrar işe almama ihtimaline göre burada tazminat da belirliyor.

Bu da 8 maaşa kadar çıkıyor. Dava bittikten sonra 10 gün içinde işverene yazılı olarak başvurmanız gerekmektedir. Bu başvurudan sonra işveren 1 ay içinde sizi işe başlatmak zorunda. Bunu yapmaz ise mahkemenin belirlediği tazminatı ödüyor. Diğer yandan iş mahkemelerinin yapısını değiştirecek yasa tasarısı komisyondan geçti yakında yasalaşacak. Böylece yukarıda bahsettiğimiz işe iade davaları da önce arabulucuya gidecek. Burada arabulucu hem işe iade kararını hem de işe başlatılmaması durumunda ödenecek tazminatı belirleyecek. Bu tür davalar 3 hafta içinde çözülecek ve aylar hatta yıllar süren mahkeme süreci de sona erecek. Eğer arabulucu ile sorun çözülemezse dava yoluna gidilecek. Ancak dava açmanın ilk şartı arabulucuya gidilmesi.

 

Haksız Yere İşten Atılanlara 8 Maaş Sorununu Arabulucu Çözecek 8 Maaş Sorunu Arabulucu Çözecek Arabulucu Haksız Yere İşten Atılanlar Ne Yapmalı Maaş Tazminat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mustafa Ceceli hakkında flaş iddia.. Michelle Demishevich kimdir
Mustafa Ceceli hakkında flaş iddia.. Michelle Demishevich kimdir
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum