Flaş Gelişme! Emekliler için ek ikramiye müjdesi

Binlerce emeklinin merakla beklediği Ek Hizmet İkramiyesi ödemesi hakkında Kanun Tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'ne sunuldu.

Flaş Gelişme! Emekliler için ek ikramiye müjdesi

Emeklilerin merak içerisinde kabul edilmesini beklediği Ek Hizmet İkramiye ödemesinin de içinde yar aldığı kanun tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunuldu. 30 seneden fazla emekli ikramiyesine hak kazanmasına karşın, 30 tam hizmet yılı üzerinden emekli ikramiyesi ödenenlere, kalan her tam hizmet yılı için ek ikramiye ödenrmesi kanun tasarısı içerisinde.

Tasarı Meclis'te
Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararname'lerde değişiklik yapılması yönündeki Kanun Tasarısı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunuldu. Tasarıyla, emekli ikramiyesine esas hizmet süresinin hesabındaki 30  yıllık üst sınırın Anayasa Mahkemesince iptali üzerine ortaya çıkan sorunun  giderilmesi amacıyla düzenleme yapılıyor. Anayasa Mahkemesi iptal kararından önce aylık bağlananlar ile emekli  ikramiyesini almadan vefat edenlerin dul ve yetimlerine 30 yıllık hizmet yılından fazla süreler için emekli ikramiye ödemesi yapılmaması nedeniyle ortaya çıkan yargısal ihtilafların çözüme kavuşturulması amaçlanıyor.

1 Yıl içinde başvuru yapılmalı
Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce 30 yıldan fazla emekli ikramiyesine hak kazanmasına rağmen 30 tam hizmet yılı üzerinden emekli ikramiyesi ödenenlere, 30 yılı aşan her tam hizmet yılı için ödenecek rakam için 1 yıl içerisinde başvuru yapılması gerekiyor. Emekli ikramiyesinin, kendilerinin veya hak sahiplerinin yasanın yürürlüğe girdiği  tarihi takip eden 1 yıl içerisinde başvuruda bulunmaları şartıyla, 7.500 TL kadar olan kısmı başvuru tarihinden itibaren 3 ay içerisinde, varsa kalan kısmı ise ilk ödeme tarihinden itibaren hesaplanacak kanuni faiziyle birlikte takip eden yılın aynı ayı içerisinde ödenecek.

Tutar yeniden hesaplanacak
Davalarda bir başvuru şartı aranmaksızın, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay içerisinde dava öncesi yapılan idari başvuru tarihinden itibaren işleyecek. Kanuni faiziyle birlikte hesaplanacak tutar, yeni hesaplamaya göre ödenecek. Mahkemelerce, düzenlemenin  yürürlüğe girdiği tarihten önce açılmış davalarda, davanın konusuz kalması sebebiyle karar verilmesine yer olmadığına karar verilecek.

Emekli Ek ikramiye Emekli Sandığı Kanunu TBMM Anayasa Mahkemesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elazığ.. Feci kaza 13 yaralı
Elazığ.. Feci kaza 13 yaralı
Hangi İl Kaç Milletvekili Çıkartacak
Hangi İl Kaç Milletvekili Çıkartacak