Fipronilli Yumurta Krizinin Etkileri Belçika'da Sürüyor

Belçika'da yapılan incelemeler sonucu yumurtalarda tespit edilen fibronilli yumurtaların etkisi devam ediyor.

Fipronilli Yumurta Krizinin Etkileri Belçika'da Sürüyor

Geçtiğimiz hafta yumurtalarda böcek ilaçlarının bulunmasın ardından bir sağlık kriziyle karşı karşıya gelen Belçika’da ilaçlı yumurtaların etkisi halen devam ediyor.

Yumurtalar da böcek ilacının tespitiyle ortaya çıkan sağlık krizi etkisini sürdürerek Belçika’da yer alan tavuk çiftliklerini de etkiledi.

Yumurtalarda tespit edilen ve böcekleri öldürmek için kullanılan fipronil isimli ilaç nedeniyle ülke de faaliyetine son verilen çiftlik sayısının bugün itibariyle 86’ya ulaştığı belirtildi.

Ülkede bulunan Gıda Güvenlik Ajansı yaptığı açıklama da ilaçlı yumurta krizinin büyümesi ile birlikte birçok çiftlikte incelemelerde bulunulduğunu ve fipronil isimli maddenin az miktarda dahi olsa bulunduğu yumurtaların da satışının engellendiğini açıkladı.

Süpermarketlerde de böcek ilaçlı yumurtalara ilişkin incelemelerin devam ettiğini belirten yetkililer üreticilerin ve satıcıların kurallara uymaması halinde cezaya çarptırılacaklarını belirtti.

Fipronnil, isimli ilaç maddesinin özellikle tavuklarda bulunan bit, kene ve böceklerin yok edilmesinde tercih edildiği belirtilirken Dünya Sağlık Örgütü, ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada ise yumurtalarda tespit edilen bu ilacın  "orta düzeyde zararlı madde" olduğunu ve tüketilmesi halinde böbrek, ciğer ve tiroit bezine kadar zarar verebileceğini bildirdi.

AB kurallarına göre ise normal düzey olsan 0,005 miligramın üzerinde fipronil tespit edilen bütün ürünlerin, yumurtaların piyasalardan derhal çekilmesi gerekiyor.

 Yetkililer yaptıkları açıklamada 0,72 miligramın üzerindeki fipronilin insan sağlığına hayati tehlike derecesinde zarar verebileceğinin de altını çiziyor.

Fibronil
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum
Kırkpınar flaş gelişme.. Hakemler görevden alındı
Kırkpınar flaş gelişme.. Hakemler görevden alındı