Fatih sultan Mehmed'in ağabeyi Alaaddin

Türk hükümdarı Fatih Sultan Mehmed'in kaç kardeşi var. İkinci Murat'ın oğulları kimler. Fatih Sultan Mehmed'in kardeşi Alaaddin kimdir? Alaaddin Ne zaman yaşadı ne zaman öldü

Fatih sultan Mehmed'in ağabeyi Alaaddin

Osmanlı padişahlarından 2. Murat'ın oğullarından Fatih Sultan Mehmed'in kaç kardeşi vardı. Nasıl bir hayatı var. Sultan Mehmed'i hayatının önemli bir bölümü Kanal D'de Bir Cihan Fatihi Mehmed isimli dizi ile ekrana gelmeye başladı. İlk bölümünde Fatih Sultan Mehmed'in abileri de gündeme getirildi. Bir çok insanın duymadığı veya dulduysa da unuttuğu bir isim kulaklarda çınladı. Fatih Sultan Mehmed'in ağabeyi Alaaddin.

Alaaddin kimdir 
II. Mehmed 29 Mart 1432 Pazar günü devletin başkenti olan Edirne'de, II. Murat’ın üçüncü oğlu olarak dünyaya geldi.. Annesi Hüma Hatun, tarihçi Babinger ve yazar Lord Kinross’a göre gayrimüslim bir köledir. Yine Babinger'e göre, ölümünden sonra Acem efsanelerindeki cennetkuşu hümadan esinlenilerek Hüma Hatun olarak adlandırılmıştır. Mehmed iki yaşına kadar Edirne’de kaldıktan sonra 1434'te sütninesi ve küçük ağabeyi Ali ile birlikte 14 yaşındaki büyük ağabeyi Ahmet’in Rum sancakbeyi olduğu Amasya’ya gönderildi. Burada ağabeyi Ahmet'in erken yaşta ölmesi üzerine Mehmed altı yaşında Rum sancakbeyi oldu. Diğer ağabeyi Ali (Alaaddin) ise Manisa’da Saruhan sancakbeyi oldu. İki yıl sonra babaları II. Murat'ın talimatıyla iki kardeş yer değiştirdiler ve Mehmed Saruhan sancakbeyi oldu.

Şehzade Alâaddin
Şehzade Alâaddin Ali Çelebi, 6. Osmanlı padişahı II. Murad'ın oğlu. Yörgüç Paşa'nın lalalığını üstlendiği şehzade 1437 ya da 1438 yılında Şadi Beyzâde Mahmut Şah'ın kızı Selmin Hatun ile evlenmiştir. 1425 yılında dünyaya geldi ve 1443 yılında öldü. Fatih Sultan Mehmed'in kardeşi. Büyükanneler ve büyükbabalar: Mehmed Çelebi, Emine Hatun. Amca: Mustafa Çelebi

Nasıl öldü?
1425 yılında Edir­ne'de Damad Karaca Paşanın kızkardeşi Hanım sultandan dünyaya gelen Ülu şehzade Alaadin Alî, 1443 senesinde Amasya sancakbeyi iken babasının yanında Karaman seferi­ne katıldıktan sonra avdet ettiğinde atından düşerek şehid oldu. Bu sırada 18 yaşında olup, veliahd olarak görülmek­teydi. Bursa'ya nakledildi ve Muradiye Camii yanındaki tür­beye defnolundu. 

Fatih Sultan Mehmed kardeşleri Alaaddin Çelebi Fatih Sultan Mehmed kardeş Alaaddin 2. murat oğlu Alaaddin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fetullah Gülen yakalandı mı. İbrahim Kalın açıkladı
Fetullah Gülen yakalandı mı. İbrahim Kalın açıkladı
Kayserispor’a ceza
Kayserispor’a ceza