Eko-Etiket nedir Türkiye ne zaman başlayacak

Türkiye’nin tüketicilerin çevreye zararlı ve daha duyarlı ürünler arasında ayrım yapma imkanına kavuşmaları için gün saydığı "Eko-Etiket" nedir? Türkiye’de bu sistemine ne zaman geçilecek.

Eko-Etiket nedir Türkiye ne zaman başlayacak

Avrupa Birliği'nin Eko-Etiket (çevre etiketi) uygulaması, tüketicilerin daha yeşil ürün ve hizmetleri ayırt edebilmelerine yardımcı olmak amacıyla başlatılmış sisteme Eko-Etiket denir.

AB Çevre etiketi (Eco label), gıda, içecek, ilaç ve tıbbi ürünler dışındaki alanlarda herhangi bir hizmet ya da ürün için verilebilmektedir. Bugün AB Eko-Etiketi çok geniş bir ürün ve hizmet yelpazesini kapsamakta olup, yeni gruplar sürekli olarak ilave edilmektedir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğünce 25 Temmuz'da başlatılan Ulusal Çevre Etiket Sisteminin Kurulması Projesi’nin yılsonunda tamamlanması planlanıyor. Projeyle, Türkiye'nin kurumsal kapasitesinin artırılması ve AB Eko-Etiket mevzuatının, Türkiye mevzuatına kazandırılması hedefleniyor.

Çalışma kapsamında öncelikle 3 sektör ve 6 ürün seçilerek, "çevresel etiket" yönünden boşluk analizi yapılacak. Bu değerlendirmeye göre 3 farklı ürün için çevre etiketi uygulanacak kriterler oluşturulacak. Proje sonunda ise Türkiye'de ilk kez 3 ürüne çevre etiketi verilecek. Böylece Türkiye çevre etiket uygulamasına geçilmiş olacak ve Eko-Etiket dönemi yılsonunda başlayacak.

Eko-Etiket Eko-Etiket nedir Eko-Etiket ne işe yarar Eko-Etiket'in faydaları Eko-Etiket Türkiye'de ne zaman başlayacak Çevre etiketi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum
Kırkpınar flaş gelişme.. Hakemler görevden alındı
Kırkpınar flaş gelişme.. Hakemler görevden alındı