Advert

E sınav sistemi nedir- Ehliyet yeni dönem

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen ehliyet sınavları için yeni E sınav sistemi getiriliyor.

E sınav sistemi nedir- Ehliyet yeni dönem

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu yaptığı son dakika açıklamasında, direksiyon uygulama sınavlarında, özel motorlu taşıt sürücü kurslarının Karayolları Trafik Kanunu gereği Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu'ndan temin ettiği formların kullanıldığını anlattı.

Şamlıoğlu, ayrıca 2018'den itibaren tüm illerde "e-sınav" salonlarının faaliyete geçmesiyle motorlu taşıt sürücü kursu yazılı sınavlarının da bilgisayar üzerinden yapılacağını söyledi ve uygulama ile adayların görsel açıdan zengin soruları cevaplayarak öğrendiklerini etkin şekilde sınavda uygulama fırsatı bulacağını da sözlerine ekledi.

Türkiye'de trafik ve sürücü eğitimlerinde son 4 yılda ciddi bir ilerleme yapıldığını söyleyen  Şamlıoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu eğitimlerin kalitesini artırmak için yeni çalışmalarını sürdüğünü sözlerine ekledi.

2018 Ocak ayı itibariyle Ankara'da yapılacak pilot uygulamanın başarılı olması durumunda Türkiye genelinde kademeli olarak hayata geçmesi bekleniyor. Kademeli olarak hayata geçecek direksiyon uygulama sınavlarında tablet kullanımına geçileceğini ifade eden Şamlıoğlu, "Bu sayede sınav komisyonları, değerlendirmelerini tablet bilgisayarlar üzerinden gerçekleştirecek, adayların sınav başarı durumları elektronik ortamda ve anlık olarak merkezi modüle iletilmiş olacak" ifadelerine yer verdi.

Yeni düzenleme sayesinde uygulama sınavlarında her aday için 3 nüsha olarak temin edilmesi gereken kağıt formların bedelinin sürücü kursları üzerinde oluşturduğu maliyetin ortadan kalkacağını söyleyen Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu, e sınav salonlarının faaliyete gireceğini söyledi.

e sınav e sınav sistemi e sınav sistemi nedir MEB Ehliyette e sınav sistemi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kesintisiz Ulaşım Devam Ediyor
Kesintisiz Ulaşım Devam Ediyor
Yolcu otobüsü şarampole devrildi. Yolcular savruldu
Yolcu otobüsü şarampole devrildi. Yolcular savruldu