Dünyayı kurtaran adamın ölümü 1 yıl boyunca saklanmış

Dünyayı kurtaran adam olarak bilinen Stanislav Petrov 77 yaşında dünyaya gözlerini yumduğu açıklansa da Petrov'un ölümünün 1 yıl boyunca sır gibi saklandığı ortaya çıktı.

Dünyayı kurtaran adamın ölümü 1 yıl boyunca saklanmış

Olası bir nükleer faciayı önleyerek 'dünyayı kurtaran' Stanislav Petrov, 77 yaşında öldü. Soğuk Savaş döneminde Sovyet ordusunda görev yaptığı sırada olası bir nükleer faciayı önleyen Stanislav Petrov, hayranlarını üzüntüye boğdu.

Stanislav Petrov 1983 yılında nükleer erken uyarı merkezinde çalıştığı zamanda dünyayı kurtararak birçok kişinin ölmesini önlemişti.

Bilgisayar hatalı füze yollanımını engelleyen Stanislav Petrov 77 yaşında vefat etmesi tüm dünyayı hüzne boğdu.
Nükleer savaşı önleyen Petrov’un aslında 2016 yılının Mayıs ayında öldüğü fakat kamaoyuna yeni duyurulduğu şok etkisi yarattı.

Peki, 1 sene önce ölen Stanislav Petrov ölümü neden sır gibi saklandı. Bu konu hakkında henüz net bir bilgi bulunmamaktadır.

“Sıcak bir kızartma tavasının üzerinde oturuyor gibiydim"
Petrov, "Bir füze saldırısı olduğuna dair tüm verilere sahiptim. Komutanlarıma bildirseydim, kimse bir şey diyemezdi. Tek yapmam gereken telefonu elime almak ve en üst düzey komutanlarımıza doğrudan bağlanan hattan onlara haber vermekti. Ama hareket edemedim. Sıcak bir kızartma tavasının üzerinde oturuyor gibiydim" demişti. Aldığı eğitim, Sovyet ordusunu doğrudan araması gerektiğini öngörse de, Petrov bunun yerine karargâhtaki nöbetçi subayı aradı ve sistemde bir arıza olduğunu söyledi.

Petrov'un aldığı karar yanlış olsaydı, ilk patlamalar birkaç dakika sonra gerçekleşecekti. Petrov "23 dakika sonra hiçbir şey olmadığını anladım. Gerçek bir saldırı olsaydı, zaten hemen anlardık. Çok büyük bir rahatlamaydı" dedi.

Daha sonra yapılan bir araştırma, Sovyet uydularının bulutlardan yansıyan güneş ışınlarını kıtalararası füzelerin motorlarıyla birbirine karıştırdığını ortaya koydu.

Stanislav Petrov Stanislav Petrov öldü Stanislav Petrov vefat etti mi Stanislav Petrov Dünyayı kurtaran adam öldü Dünyayı kurtaran adam neden öldü Dünyayı kurtaran adam kimdir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum
Kırkpınar flaş gelişme.. Hakemler görevden alındı
Kırkpınar flaş gelişme.. Hakemler görevden alındı