Dolar ne kadar (7 Ekim 2017)

Birçok kişinin yakından takip ettiği dolar fiyatları belli oldu. Peki, 7 Ekim 2017 tarihinde dolar fiyatları ne kadar?

Dolar ne kadar (7 Ekim 2017)

Daha çok büyük kazanç sağlamak isteyen yatırımcıların yakından takip ettiği dolar son günlerde inişli çıkışlı olarak sürdürdüğü seyrine devam ediyor.

Yatırımcılar tarafından merakla beklenilen dolar fiyatlarını Kuzey Irak’ta yapılan referandum oldukça etkiledi.
Dün itibariyle yükselişe geçen dolar 7 Ekim Cumartesi günü 3,6123 TL’den alınacak dolar  3,6135 TL’den satışa sunulacak. Euro ise 4,228 TL den alıcı bulacakken, 4,2397 TL’den satışa sunulacak.

Dolar, Euro ve Döviz Kurları Neden Yükselir ve Düşer? 

Genel anlamda döviz, yabancı ülkelerin para birimlerini temsil eden belgelere verilen isimdir.  Altın fiyatlarında olduğu gibi döviz kurları dafiyatları arz -talep dengesine göre belirlenmektedir.

Ülkelerin dış dünya ile yaptığı alışverişlerde oluşan açık o ülkenin döviz talebidir. Yani bir ülkenin döviz talebi cari açığıdır.  Temel olarak döviz kurları o ülkenin sahip olduğu döviz miktarının fazlalığı veya azlığına göre belirlenir.

Örneğin; bir ülkenin iç piyasasında yeteri miktarda döviz bulunmuyorsa, vatandaşların ya da şirketlerin döviz talebi karşılanamayacak seviyedeyse o ülkenin cari açığı vardır.  Bu cari açık da doğrudan döviz fiyatlarının artmasına neden olur. Ülkemizde cari açık sebebi ile döviz kurları sürekli yükselme eğilimindedir. 

Kısacası “İç piyasada döviz ihtiyacı karşılanamazsa döviz değer kazanmaya başlar. Döviz fiyatlarını belirlemede bir diğer faktör ise siyasi istikrardır. Bir ülkede siyasi ortam gergin ise borsa da bundan olumsuz etkilenecektir. 

Buna paralel olarak borsa eksi değerlerde işlem görecektir. Borsadaki bu olumsuz hava döviz cinsi araçların fiyatlarının daha da artmasına sebep olmaktadır.

 

dolar euro altın döviz 7 ekim dolar fiyatı 7 ekim 2017 dolar fiyatı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gamze Özçelik Sosyal Medyada Ne Paylaştı
Gamze Özçelik Sosyal Medyada Ne Paylaştı
Bizim Hikaye Dizisinde Her Şey Değişiyor
Bizim Hikaye Dizisinde Her Şey Değişiyor