Dolar ne kadar (29 Eylül 2017)

Yatırımcının merakla araştırdığı döviz fiyatları belli oldu.

Dolar ne kadar (29 Eylül 2017)

Son günlerde yükselişe geçen dolar en çok yatırımcısını sevindirirken yatırım yapmak isteyen birçok kişinin de hayalini suya düşürdü. Peki, Dolar güne nasıl başladı. 29 Eylül Cuma Dolar ne kadar?

Yılın en düşük seviyesi olan 3,39 lirayı gördükten sonra dolar, dün 3,59 liraya kadar yükseldi. Fed'in faiz politikası ve Kuzey Kore gerginliği doların yükselmesine neden oldu. Avro'da bu yükselişten payını aldı ve dün 4,2 lirayı geçti. Peki dolar ne kadar oldu? Dolar kaç lira? İşte 29 Eylül Cuma sabahı güncel dolar kuru.

Dolar güne yükselişle başladı. Küresel piyasalarda jeopolitik risklerin artması, ABD'de vergi reformu ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) aralık ayında faiz artış beklentisiyle dolar diğer para birimleri karşısında yükselişini sürdürüyor. Dolar, dün en son 3,59 lirayı gördü. Peki dolar ne kadar oldu? Dolar kaç lira? Uzmanların doların artışı ile değerlendirmesi ne yönde? İşte 29 Eylül Cuma güncel dolar kuru...

Dolar alış: 3,5611 TL / Dolar satış: 3,5633 TL
Euro alış: 4.1958 TL / Euro satış: 4.1985 TL

Dolar, Euro ve Döviz Kurları Neden Yükselir ve Düşer? 
Genel anlamda döviz, yabancı ülkelerin para birimlerini temsil eden belgelere verilen isimdir.  Altın fiyatlarında olduğu gibi döviz kurları dafiyatları arz -talep dengesine göre belirlenmektedir. Ülkelerin dış dünya ile yaptığı alışverişlerde oluşan açık o ülkenin döviz talebidir. Yani bir ülkenin döviz talebi cari açığıdır.  Temel olarak döviz kurları o ülkenin sahip olduğu döviz miktarının fazlalığı veya azlığına göre belirlenir. Örneğin; bir ülkenin iç piyasasında yeteri miktarda döviz bulunmuyorsa, vatandaşların ya da şirketlerin döviz talebi karşılanamayacak seviyedeyse o ülkenin cari açığı vardır.  Bu cari açık da doğrudan döviz fiyatlarının artmasına neden olur. Ülkemizde cari açık sebebi ile döviz kurları sürekli yükselme eğilimindedir.  Kısacası “İç piyasada döviz ihtiyacı karşılanamazsa döviz değer kazanmaya başlar. Döviz fiyatlarını belirlemede bir diğer faktör ise siyasi istikrardır. Bir ülkede siyasi ortam gergin ise borsa da bundan olumsuz etkilenecektir.  Buna paralel olarak borsa eksi değerlerde işlem görecektir. Borsadaki bu olumsuz hava döviz cinsi araçların fiyatlarının daha da artmasına sebep olmaktadır. 

Dolar Euro Döviz Kur Borsa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konyaspor son dakika.. Rıza Çalımbay'dan galibiyet yorumu
Konyaspor son dakika.. Rıza Çalımbay'dan galibiyet yorumu
Gamze Özçelik Sosyal Medyada Ne Paylaştı
Gamze Özçelik Sosyal Medyada Ne Paylaştı