Dolar ne kadar (22 Eylül 2017)

Yatırımcının merakla beklediği dolar fiyatı belli. Peki, 22 Eylül 2017 güncel dolar kuru nasıl?

Dolar ne kadar (22 Eylül 2017)

Özellikle dolara yatırım yapanlar, doların kaç lira olduğunu öğrenmek istiyor. Dolar, yeni güne düşüşle başladı. Fed'in faiz kararını açıklaması sonrası ayın en yüksek değeri 3,51 lirayı gören dolar, güne 3,50 lira ile başladı. Peki dolar ne kadar oldu? Dolar kaç lira? Dolar/TL oranı kaç? Uzmanlar, dolar/TL oranı için ne söylüyorlar? İşte 22 Eylül Cuma sabahı güncel dolar ve döviz kurları

ABD Merkez Bankası Eylül ayı toplantısında faizleri değiştirmeyerek yüzde 1-1,25 aralığında sabit tutarken, bilanço küçültmeye ekim ayında başlayacağını bildirdi. ABD Merkez Bankası yani Fed'in faizi sabit tutmaya karar vermesi sonrasında dolar, yükselişe geçerek bu ayın en yüksek değeri olan 3,51 TL'ye çıktı. Dolar, serbest piyasada sabah saatleri itibariyle 3,50 civarında işlem görüyor. 

Dolar alış: 3,4985 TL / Dolar satış: 3,4998 TL
Euro alış: 4.1839 TL / Euro satış: 4.1869 TL

Dolar, Euro ve Döviz Kurları Neden Yükselir ve Düşer? 
Genel anlamda döviz, yabancı ülkelerin para birimlerini temsil eden belgelere verilen isimdir.  Altın fiyatlarında olduğu gibi döviz kurları dafiyatları arz -talep dengesine göre belirlenmektedir. Ülkelerin dış dünya ile yaptığı alışverişlerde oluşan açık o ülkenin döviz talebidir. Yani bir ülkenin döviz talebi cari açığıdır.  Temel olarak döviz kurları o ülkenin sahip olduğu döviz miktarının fazlalığı veya azlığına göre belirlenir. Örneğin; bir ülkenin iç piyasasında yeteri miktarda döviz bulunmuyorsa, vatandaşların ya da şirketlerin döviz talebi karşılanamayacak seviyedeyse o ülkenin cari açığı vardır.  Bu cari açık da doğrudan döviz fiyatlarının artmasına neden olur. Ülkemizde cari açık sebebi ile döviz kurları sürekli yükselme eğilimindedir.  Kısacası “İç piyasada döviz ihtiyacı karşılanamazsa döviz değer kazanmaya başlar. Döviz fiyatlarını belirlemede bir diğer faktör ise siyasi istikrardır. Bir ülkede siyasi ortam gergin ise borsa da bundan olumsuz etkilenecektir.  Buna paralel olarak borsa eksi değerlerde işlem görecektir. Borsadaki bu olumsuz hava döviz cinsi araçların fiyatlarının daha da artmasına sebep olmaktadır. 

Dolar Euro Dolar ne kadar Euro ne kadar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum
Kırkpınar flaş gelişme.. Hakemler görevden alındı
Kırkpınar flaş gelişme.. Hakemler görevden alındı