Dolar kaç lira (28 Ağustos 2017)

Yakından takip edilen döviz fiyatları haftanın ilk gününe nasıl başladı?

Dolar kaç lira (28 Ağustos 2017)

Birçok kişi tarafından merak edilen ve günün her saatinde araştırılan Dolar ve Euro güne nasıl başladı? Hafta başında 3,52 lira olan dolar, Pazar günü 3,44 liraya kadar geriledi. Peki uzmanlar doların bu düşüşü için ne diyor? Dolar düşmeye devam edecek mi? Dolar ne kadar oldu? Dolar kaç lira? İşte 28 Ağustos güncel dolar kuru.

Merak edilen Dolar fiyatlarında düşüş devam ediyor. Dolar/TL 3,4581 ile 14 Aralık 2016 tarihinden bu yana en düşük seviyesine geriledi. Küresel piyasalarda değer kaybeden dolara paralel düşüşe geçen dolar/TL de özellikle Yellen'ın konuşmasının ardından hızlanan düşüşü ile 3,4581'e kadar geriledi. 

28 Ağustos 2017 Döviz Fiyatları
Dolar alış: 3,4434 TL / Dolar satış: 3,4447 TL
Euro alış: 4.1074 TL / Euro satış: 4.1089 TL

Dolar, Euro ve Döviz Kurları Neden Yükselir ve Düşer? 
Birçok kişinin merak ettiği fakat bilmediği Döviz kurlarıyla ilgili merak edilenler. Genel anlamda döviz, yabancı ülkelerin para birimlerini temsil eden belgelere verilen isimdir. Altın fiyatlarında olduğu gibi döviz kurları da(fiyatları) arz -talep dengesine göre belirlenmektedir. Ülkelerin dış dünya ile yaptığı alışverişlerde oluşan açık o ülkenin döviz talebidir. Yani bir ülkenin döviz talebi cari açığıdır. Temel olarak döviz kurları o ülkenin sahip olduğu döviz miktarının fazlalığı veya azlığına göre belirlenir. Örneğin; bir ülkenin iç piyasasında yeteri miktarda döviz bulunmuyorsa, vatandaşların ya da şirketlerin döviz talebi karşılanamayacak seviyedeyse o ülkenin cari açığı vardır. Bu cari açık da doğrudan döviz fiyatlarının artmasına neden olur. Ülkemizde cari açık sebebi ile döviz kurları sürekli yükselme eğilimindedir. Kısacası “İç piyasada döviz ihtiyacı karşılanamazsa döviz değer kazanmaya başlar.” Döviz fiyatlarını belirlemede bir diğer faktör ise siyasi istikrardır. Bir ülkede siyasi ortam gergin ise borsa da bundan olumsuz etkilenecektir. Buna paralel olarak borsa eksi değerlerde işlem görecektir. 

Dolar Döviz Kur Euro
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum
Kırkpınar flaş gelişme.. Hakemler görevden alındı
Kırkpınar flaş gelişme.. Hakemler görevden alındı