Dolar güne yükselişle başladı 21 Eylül 2017)

Dolar, dün Fed tarafından açıklanan faiz kararı sonrasında yükselişe geçti ve bu ayın en yüksek değerine ulaştı. Peki, 21 Eylül 2017 Dolar ne kadar?

Dolar güne yükselişle başladı 21 Eylül 2017)

Dolar, 3,50 liradan güne başlarken, Euro ise 4,17 lira civarında. Peki, dolar ne kadar oldu? Dolar kaç lira? Dolar/TL oranı kaç? Uzmanlar, dolar/TL oranı için ne söylüyorlar? İşte 21 Eylül Perşembe sabahı güncel dolar ve döviz kurları.

ABD Merkez Bankası Eylül ayı toplantısında faizleri değiştirmeyerek yüzde 1-1,25 aralığında sabit tutarken, bilanço küçültmeye ekim ayında başlayacağını bildirdi. ABD Merkez Bankası yani Fed'in faizi sabit tutmaya karar vermesi sonrasında dolar, yükselişe geçerek bu ayın en yüksek değeri olan 3,50 TL'ye çıktı. Ve dolar bu sabah güne bu değer ile başladı. Avro ise 4,17 lira civarında işlem görüyor. 

Dolar alış: 3,5032 TL / Dolar satış: 3,5050 TL
Euro alış: 4.1681 TL / Euro satış: 4.1696 TL

Dolar, Euro ve Döviz Kurları Neden Yükselir ve Düşer?
Genel anlamda döviz, yabancı ülkelerin para birimlerini temsil eden belgelere verilen isimdir.  Altın fiyatlarında olduğu gibi döviz kurları dafiyatları arz -talep dengesine göre belirlenmektedir. Ülkelerin dış dünya ile yaptığı alışverişlerde oluşan açık o ülkenin döviz talebidir. Yani bir ülkenin döviz talebi cari açığıdır.  Temel olarak döviz kurları o ülkenin sahip olduğu döviz miktarının fazlalığı veya azlığına göre belirlenir. Örneğin; bir ülkenin iç piyasasında yeteri miktarda döviz bulunmuyorsa, vatandaşların ya da şirketlerin döviz talebi karşılanamayacak seviyedeyse o ülkenin cari açığı vardır.  Bu cari açık da doğrudan döviz fiyatlarının artmasına neden olur. Ülkemizde cari açık sebebi ile döviz kurları sürekli yükselme eğilimindedir.  Kısacası “İç piyasada döviz ihtiyacı karşılanamazsa döviz değer kazanmaya başlar. Döviz fiyatlarını belirlemede bir diğer faktör ise siyasi istikrardır. Bir ülkede siyasi ortam gergin ise borsa da bundan olumsuz etkilenecektir.  Buna paralel olarak borsa eksi değerlerde işlem görecektir. Borsadaki bu olumsuz hava döviz cinsi araçların fiyatlarının daha da artmasına sebep olmaktadır. 

Dolar Kur Döviz Fed
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum
Kırkpınar flaş gelişme.. Hakemler görevden alındı
Kırkpınar flaş gelişme.. Hakemler görevden alındı