Dikkat son başvuru tarihi 27 Ocak 2018

Birçok emeklinin merak ettiği ek ikramiye tarihi belli oldu. Fakat bu ikramiyeden yararlanmak için önemli bir şart var…

Dikkat son başvuru tarihi 27 Ocak 2018

408 bin kişilik memur emeklisi vatandaşı muradına eriyor. Kamuda 30 yıldan fazla hizmet süresi olmasına karşın emekli ikramiyesini 30 yıl üzerinden alan binlerce vatandaş var. Kamuda 30 yıldan fazla hizmeti bulunan memur emeklileri ek ikramiye almaya hak kazanıyor. Bu ikramiyeden yararlanmak için başvuru şartı var ve bu başvuru şartı 27 Ocak 2018 yılında son buluyor. Ayrıca ödeme için başvuru şartı da aranıyor. Başvuru zamanı ise kısalmaya başladı. Memur emeklileri vefat etmişse yakınları da ek ikramiyeden yararlanabiliyor. Ancak 27 Ocak’a kadar mutlaka başvuru yapılması gerekiyor.

Düzenlemeler kapsamında 30 yılın üzerinde kamuda çalışmış ancak 30 yıl üzerinden ikramiye alan bir sürü insanın olduğu görüldü. Yeni bir düzenlemeye gidilerek bu insanlara ek ikramiye verilmesine karar verildi. Bu ikramiye için öncelikle SGK’ya başvuru yapmak gerekiyor. Başvuru tarihinden itibaren ise 3 ay içinde para vatandaşa ödeniyor. Emekli ikramiyesi tutarı, emekli olunan tarihte geçerli olan katsayılara göre hesaplanıyor. İkramiye farkını ise etkileyen şeyler var. Bunlar arasında memurun ne zaman emekli olduğu, makam ve görev tazminatının olup olmaması, memurun derece ve kademesine bağlı olarak değişiklik gösteriyor.

Hizmet süresinin 30 yılın üzerinde olmasının yanı sıra bu kişilerin emeklilik zamanları 7 Ocak 2015 tarihine ne kadar yakınsa ikramiye farkı da o kadar yüksek olur. Her tam hizmet yılı için ödenecek ikramiye tutarının bir yıllık tutarının 50 TL, ödenecek toplam tutarın ise 100 TL’nin altında olmaması gerekiyor. SGK’dan gelen bilgiye göre yıllık ödenecek en yüksek ikramiye tutarı 3.407,42 kuruş. İlk etapta bu miktarın 7500 liraya kadar olan kısmı ödeniyor. Kalan kısmı varsa o da sonraki yıl faiziyle birlikte ödemekte.

 

30 yıldan fazla hizmeti bulunan memur emeklileri 30 yıl Emeklilik Son başvuru ne zaman Memur emeklisi Memur emekliliği için son başvuru tarihi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gamze Özçelik Sosyal Medyada Ne Paylaştı
Gamze Özçelik Sosyal Medyada Ne Paylaştı
Bizim Hikaye Dizisinde Her Şey Değişiyor
Bizim Hikaye Dizisinde Her Şey Değişiyor