Burun Kanaması Nasıl Durdurulur?

İleri düzeyde oluşan burun kanamaları haricinde, basit kanamalar kolaylıkla uygulanabilecek pratik ilk yardım teknikleriyle durdurulabiliyor.

Burun Kanaması Nasıl Durdurulur?

Fazla sıcak ve soğuk havalarda ortaya çıkabilen burun kanamaları her yaştan bireylerde görülebiliyor.

Burun Kanaması Neden Oluşur?

Özellikle sıcak havalarda kendini gösteren burun kanamaları uzmanlara göre çoğunlukla; hemofili, anemi, lösemi, sarılık, kan düzensizlikleri, dağcılık, atmosfer değişikliği, dalgıçlık burunun karıştırılması, buruna yabancı bir madde sokulması, burundaki sümük bezlerinde varisli yapıların bulunması, alerji, sinüzit, nezle, buruna ve ya kafatasının alt kısmına alınan herhangi bir darbe, aşırı öksürük, aksırma, burunu sık sık silme, sümkürme, frengi ve verem sebepli oluşan yaralar, burun orerasyonları, burunda ve sinüslerde bulunan habis tümörler, gibi nedenlerle ortaya çıkıyor.

Uzmanlar burun kanamasını durdurmak için yapılması gerekenleri ise şu şekilde sıralıyor;

Uzmanlara göre burun kanaması başladığında yapılması gereken ilk şey burun içerisinde oluşan pıhtıları bol su ile temizlemek.

Sonrasında ise yapılması gereken işlem bireyin başını öne eğmesini sağlayarak, hastanın burnunun ön kısmına işaret ve başparmak ile yaklaşık 5-10 kadar baskı yapmak. Bu işlemin sonrasında ise beze sarılı buz parçaları ile buruna soğuk kompres uygulamak gerekiyor.

Bütün bunların haricinde küçük bir pamuk parçasını rulo şekline getirip burnun iç kısmına koymakta uzmanlara göre burun kanamasını durdurmada oldukça etkili olan yöntemlerden birisi.

Gereken durumlarda burun kanamasını önleyen spreylere de başvurulabileceğini belirten uzmanlar burun kanamasının durdurulamadığı takdirde hastaya acilen tıbbı müdahale yapılması gerektiğinin de altını çiziyor.

burun kanaması burun kanaması nasıl durdurulur burun kanaması neden oluşur
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum
Kırkpınar flaş gelişme.. Hakemler görevden alındı
Kırkpınar flaş gelişme.. Hakemler görevden alındı