Boydak Holding büyük düşünüyor

Boydak Holding CEO'su Alpaslan Baki Ertekin, 2018 yılının ilk 6 aylık diliminde çok önemli adımlar atıldığını ifade etti. Ertekin, holdingin borcunu ve ödemeleri ile ilgili de önemli rakamlar paylaştı.

Boydak Holding büyük düşünüyor

Kayseri'nin ve Türkiye'nin ekonomi dünyasındaki devlerinden birisi olan Boydak Holding'in 2018 yılının ilk 6 aylık diliminde neler yaptığı açıklandı. Boydak holding CEO'su Alpaslan Baki Ertekin, holding binasında düzenlediği basın toplantısında ilk 6 aylık büyüme hedefini tutturduklarını ve 2018 hedefine de ulaşacaklarını ifade etti.

200 milyon $ ödendi
Halen TMSF'nin yönetiminde olan Boydak Holding'in CEO'su Alpaslan Baki Ertekin, 6 aylık büyeme hedefini 7.4 olarak tutturduklarını, 2018 yıl sonu itibariyle hedefledikleri 9,7 milyar dolarlık rakama ulaşacaklarını söyledi.
Ertekin, 2018 yılı ihracat hedefinin 420 milyon dolar olduğunu dile getirerek, "2018 yılı 2'nci çeyrek sonuçlarının hedeflenen büyüme rakamı yüzde 7 idi. Gerçekleşen büyüme ise yüzde 7,41'dir. Boydak Holding 2018 yılı 2'nci çeyrek sonuçları hedef büyüme rakamı yüzde 7 olarak açıklandı. Gerçekleşen büyüme 7.41 oldu. 2017 konsolide ciro 4.3 milyar, 2018'in ilk 6 ayında ise 4,6 milyar TL olurken, 2018 hedef ciromuz 9,7 milyar TL olarak gerçekleşecek. İhracat rakamımımız  2017'de gerçekleşen 180 milyon dolar. Bu yarı yılda 200 milyon dolara ulaştı. 2018 hedefinin gerçekleşme oranı yüzde 48. Bünyemizde bulunan bir çok şirket var. 2 şirket dışında zarar yok. Boydak Enerji ve HES Kablo'daki borçlanmalar nedeniyle ilerde sıkıntı olabilecekti. Keyfekeder adımlar atılmış. Her canı sıkıldığında kredi çekilmiş. 200 milyon dolar civarında borç ödeyip, büyük sıkıntıyı atlattık. Bu arada da 26 milyon dolar yatırım yaptık. Kasamızda da halen 77 Milyon doları var'' dedi.

Tüm kıtalara ihraç
Boydak Holding'in artık Türkiye değil Dünya markası haline geldiğini ifade eden ve ikinci çeyrekteki mali tablosunu ve ihracat verilerini  görsel tablolarla açıklayan CEO Alpaslan Baki Ertekin, "Dünyadaki her 10 yatak kumaşından 1'i Boytekse ait. Kayserililerin ve medyanın desteğinin sürmesi halinde 140 ülkeye mobilya ihracatını giderek artıracağız. Türkiye çapında 1538 mağazamız bulunmakta. Her kıtaya Latin Amerika ülkeleri hariç ihracatımız var. Mobilya ve tekstil grubundaki şirketlerimiz çok başarılı. Boyteks her yıl 2-3 patenti tescil ettiriyor. Ametisten, mıknatıstan yatak kumaşı yaptık. Balık pullarından yaşlanmayı engelleyici  yatak kumaşı ürettik. Boydak, Kayseri markası değildir. Boydak, Türkiye markasıdır. Türkiye'nin mobilya alanında en büyüğüyüz. 2017 yılında 1480 mağazamız vardı. 2018 yılında ilk 6 ayda mağaza sayısı 1538'e ulaştı. Holding olarak sektöre tasarım kültürünü kazandırmak amacıyla yarışma başlattık. 300'ü aşkın başvuru yapıldı. Bunu yapmamızda amacımız, mobilya tasarımlarının Türk gençleri tarafından en iyi şekilde yapabileceğidir. Yıl sonuna kadar sadece Boyteks 23 fuara katılacak" ifadelerini paylaştı.

Satış gündemde yok
Boydak Holding'in satışa çıkarılacağı yönünde spekülasyonların olduğu yönündeki bir soruyu da yanıtlayan Alpaslan Baki Ertekin, "Bizim, holdingi satışa çıkarmak veya satışa hazırlamak gibi bir çalışmamız yok. Bizim envanter çıkarma durumumuz yok. Kimin malını satıyorsunuz. Halen yargılama devam ediyor. Hukuk devletinde yaşıyoruz ve resmen bir hüküm verilmeden bizlerin bu yönde çalışma yapması hiç yakışık almaz ve vazifemiz de değil. Mahkeme kararı bu yönde olsa bile bunun bir üst mahkemesi, yargıtayı ve diğer hukuki işlemleri var. Boydak Holding satılabilir mi? Mahkemeden bu yönde karar çıkarsa tek parça halinde değil, mobilya, enerji, sünger ve tekstil gibi gruplara bölünerek satılabilir. Artık eski devirler ve eski Türkiye yok. Burayı alacak kişiler daha ileriye, daha çok ihracat yapabilme, daha çok istihdam yapabilme koşuluyla alır. Türkiye, artık bu tür satışları birileri daha iyi şeyleri yapmak için gerçekleştirebilir. Henüz sonuçlanmamış mahkeme sonuçlarını şimdiden tartışmanın, gündeme getirmenin bir faydası yok. Bizim vazifemiz holdingi iyi yönetmek" cevabı verdi.

"Daha iyi yönetiliyor"
Boydak Holding CEO'su Alpaslan Baki Ertekin, holdingin önceki sahiplerinin serzenişte bulunduğunu, holdingin iyi yönetilmediğini, har vurup harman savrulduğunu iddia ettiklerini de dile getirerek, "Bu sözcükleri içerisinde bulundukları buhrana bağlıyorum. Devraldığımızda yarım kalmış işler için 36 milyon dolarlık yatırım yaptık. Bu şirket şu an çok iyi yönetiliyor. İlk blançoyu aldığımda panikledim. Ama şimdi, her şey kontrol altında. Bize miras kalan borçların hemen hepsini ödedik. Bize devredilenin ilerisindeyiz ve çok daha önemli yerleri hedefliyoruz" şeklinde konuştu.

Boydak Holding Boydak Alpaslan Baki Ertekin Alpaslan Baki Ertekin basin toplantisi Boydak basin toplantisi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fetullah Gülen yakalandı mı. İbrahim Kalın açıkladı
Fetullah Gülen yakalandı mı. İbrahim Kalın açıkladı
Kayserispor’a ceza
Kayserispor’a ceza