Advert

Bit Nasıl Temizlenir Nasıl Geçer

Okulların açılması ile birlikte ebeveynlerin korkulu rüyası haline gelen bitler, pratik yöntemlerle giderilebiliyor.

Bit Nasıl Temizlenir Nasıl Geçer

Okulların açılması ile birlikte hemen hemen her yıl okullarda salgın olarak kendilerini gösteren bitler, ebeveynler tarafından uygulanabilecek birkaç yöntemle kolaylıkla giderilebiliyor.

Bit Nedir?

Uzmanlar tarafından bilimsel adı Pediculus humanus capitis olarak açıklanan bit parezitleri,  yine uzmanlar tarafından yapılan tanımlara göre; saç diplerinde yaşayan, kan ile beslenen canlılardır.
Bitlerin özellikle temiz saçları sevdiğini belirten uzmanlar, temizliğin dışında bitlerden korunma yolunun bitlenmiş kişilerle yakın temas halinde bulunmaktan kaçınmak olduğunu belirtiyor.

Bitlerden Nasıl Kurtulunur?

Uzmanlara göre bitlerden kurtulmanın en etkili yolu ise eczanelerden kolaylıkla temiz edilebilen bit ilaçları.
Kimyasallara başvurmadan bitlerden kurtulmak isteyenlere de öneride bulunan uzmanlar doğal yollardan bitlerden kurtulmanın en etkilini yolunun traş köpükleri olduğunu belirtiyor.

Traş köpükleri duştan önce ve sonra saçlara uygulanıyor ve bu uygulama sonrasında saçlar ince ve sık dişli bir tarak yardımıyla taranıyor. Bitlerden tam anlamıyla kurtulmak için bu yöntemin en az 2-3 kez uygulanması gerekiyor.

Bir diğer bit kurtulma yöntemi olan Vazelin veya mayonez kürü ise karışım haline getirilen maydanoz ve mayonezin haftada bir kez en 10 dakika süre ile saçlara sürülmesi şeklinde uygulanıyor.

Bitlerden Nasıl Korunulur?

Kişiden kişiye kolaylıkla bulaşabilen bitlerin lavanta kokusunu sevmediğini de söyleyen uzmanlar bitlerden korunmanın en etkili yolunun lavanta yağı olduğuna değiniyor.
Bunun için ise avuç içerisine küçük bir miktar damlatılan lavanta yağının masaj yapar gini saçlara yedirilerek uygulanması gerekiyor.

bit nasıl temizlenir bit nasıl geçer
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kuzeni kazada ağır yaralandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kuzeni kazada ağır yaralandı
Aykut Kocaman hakem Bülent Yıldırım ile ilgili konuştu
Aykut Kocaman hakem Bülent Yıldırım ile ilgili konuştu