Bebeklerde Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür

Bebekler için büyük tehlike haline gelen yüksek ateş anne ve babaların uygulayabileyecekleri yöntemler ile ateş seviyesi yükselmeden düşürülebiliyor.

Bebeklerde Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür

Ebeveynleri korkulu rüyası olan bebeklerde yüksek ateş, başlamadan ve başladıktan sonra evde uygulanabilecek birkaç pratik yöntemle doktora başvurmadan çözülebiliyor.


Çocuklarda ateş yükselmesinin her zamandan fazla gelen vücut sıcaklığı ile tespit edildiğini belirten uzamanlar, 38 derece üzeri ateşin bebeklerde büyük risk taşıdığını belirtilerek sıcaklık hissedildiği andan itibaren ölçümün tam yapılması gerektiğine değiniyor.


Ateş yükselmesinin tespitinin tam olarak yapılabilmesi için doğru ölçümün önemli olduğunu belirten uzmanlar, ateş ölçümü ile ilgili olarak anne babalara; kulak, dil popo altından ölçüm yapmalarını öneriyor.
Her seviyede ki ateşin tehlikeli olmadığı söylenirken bebeklerde; 34,4 ile 37,9 ateşsiz, 38,0 
ile 39,9 ateşli, 40 ve yukarısı ile yüksek ateşli olarak kabul ediliyor.


Ateş düşürmek için en doğru yöntemler ise şu şekilde sıralanıyor;
Ateşi çıkan bebeklerde, titremenin normal olduğunu söylenirken, üşüyor düşüncesiyle bebeklerin üzerine kalın örtüler örtmek yerine ıslak havlu kompresi yapılması gerekiyor.


Bebeklerde kalın giysilerin çıkarılması ve ıslak havlu kompresine rağmen ateş düşmesi geçmiyorsa bu durumda ebeveynlere ılık duş tavsiyesi getiriliyor.


 Ilık duşunda doğru uygulanması gerektiğini belirten uzmanlar ılık su dolu küvete yerleştirilen bebeklerin yaklaşık 10-15 dakika orada bekletilmelerini gerektiğini ve kesinlikle bebeklerin başından aşağı su dökülmemesi gerektiğinin ve bebeğin yatmasına izin verilmemesinin altını çiziyor.


Duş ile birlikte büyük ıslak bir havlunun bebeğin tüm vücuduna sarılması da verilen tavsiyeler arasında yer alıyor.

ateş bebek bebekler de yüksek ateş havale epilepsi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum
Kırkpınar flaş gelişme.. Hakemler görevden alındı
Kırkpınar flaş gelişme.. Hakemler görevden alındı