Banvit tavuk krizi çözüme ulaştı

30 Ağustos 2017 tarihi itibariyle Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Merkez Birliği'nin, Banvit için tavuk yetiştirmeyi durduracağı açıklamasından sonra konuyla ilgili bir açıklama daha yapıldı.

Banvit tavuk krizi çözüme ulaştı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının devreye girmesi ve sektör için bir yönetmelik hazırlanması ile bitti. Yaşanan problemin temelinde tavuk yetiştiricisinin "kimliksiz" olmasının yattığını söyleyen Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Abdullah Koç, bugün itibariyle sektörün ihtiyacı olan yönetmeliğin bakanlık onayından geçtiğini, bayram tatilinin ardından Resmi Gazete'de yayımlanmasını beklediklerini açıkladı.
 

Özel bir gazetenin haberine göre Koç, "Artık kanatlı sektörü bir kimliğe kavuşmuş ve sahipsiz olmaktan kurtulmuştur" dedi. Koç, yeni duruma ilişkin, "Yönetmelik ile sektörde koşulların iyileşecek olması ve Banvit yetkililerinin üretici lehine atmayı vaat ettikleri adımlar nedeniyle daha önce almış olduğumuz üretimi durdurma kararından oy birliği ile vazgeçtik" dedi.


Üreticiler ile Banvit yetkilileri eylem kararının duyurulmasının ardından bir dizi toplantı gerçekleştirerek uzlaşı aramışlar, taraflar arasındaki müzakerelere Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da müdahil olmuştu.
 

Bu kapsamda son olarak geçen hafta içerisinde yapılan görüşmelerde, 2017 yılının 10’uncu ayı itibaren yetiştirme bedellerinde yüzde 10-15 civarında artış yapılması ve yükleme parasının üreticiden alınması uygulamasına son verilmesi konularında mutabık kalınmıştı. 

Tavuk krizi çözüldü Banvit Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Merkez Birliği Beyaz et Tavuk
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum
Kırkpınar flaş gelişme.. Hakemler görevden alındı
Kırkpınar flaş gelişme.. Hakemler görevden alındı