Bağışıklık sistemini güçlendirmek için

Bağışıklık sistemi nedir? Bağışıklık sistemi nasıl kazanılır? Bağışıklık sistemini nasıl güçlendiririz? Hasta olmanın önüne nasıl geçebiliriz

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için

Kış mevsimini gelmesiyle sık hastalanma ve yataktan çıkamama halleri de beraberinde gelir. Genellikle kışın hastalanıldığını ve enfeksiyon kapıldığı düşünülür. Oysa hastalığınız kış mevsimi ile değil bağışıklık sisteminizle alakalıdır. Yılın her döneminde bağışıklık sisteminin düzenli çalışması gerekir bunun içinde stresten uzak durmanız, uyku düzeniniz ve tükettiğiniz gıdalar önemlidir. 

Bağışıklık sistemi nedir
Bağışıklık sistemi, vücudunuzun enfeksiyonlarla mücadelesinde vücuda yardımcı olan sistemdir. Bu nedenle sağlıklı bir yaşam sürmeniz için bağışıklık sistemi önemlidir. Vücudunuzda ki bağışıklık sistemi organları; boğazınızın arka kısmında ki iki tarafa ayrılan bademcikler, vücudun her bölgesinde bulunan lif düğümleri ve lenfatikler, timüs bezi ve karnın sol üst tarafında ulunan dalaktır. 

Nasıl güçlendirilir
Hastalıklara karşı direnç kazanmak ve soğuk algınlığı, grip ve kanserden korunmak için bağışıklık sisteminizin güçlendirilmesi gerekir. Bu yüzden en önemli etken olarak belirlenen beslenmenize çok dikkat etmek gerekir. Bol proteinli sebze ve meyve tüketmek, A vitamini, C vitamini ve E vitamini içeren gıdalar tüketmek gerekli. Beslenmenin yanı sıra stresten uzak durmaya çalışmak ve açık havada spor yapmak, 7-9 saat uyumak, sigara, alkol gibi zararlı maddelerden uzak durmak gerekir.

Neler tüketilmeli
Bağışıklık sisteminizin güçlenmesi için daha çok sağlıklı ve düzenli beslenmeye dikkat etmek gerekir. Sağlıklı besin olarak doktorların genelde önerdiği yiyecekler; domates, turunçgiller, brokoli, keten tohumu, sarımsak ve soğandır. Zerdeçal, yeşil çay, kuşburnu, ıhlamur gibi içeceklerinde sık sık tüketilmesi gerekir. 
Bağışıklık sisteminizin yavaşladığını vücudunuzda oluşan reaksiyonlar sayesinde anlayabilir ve bunun önüne geçebilirsiniz. İşte bağışıklık sisteminizin yavaşladığına dair vücudunuzun size verdiği ipuçları; dudaklarda ve ağız çevresinde oluşan uçuklar, sürekli kendini yenileyen enfeksiyonlar, vücudun herhangi bölgesinde nedeni bilinmeyen yaraların oluşması, aşırı yorgunluk hissi. Bu belirtiler sizde de varsa beslenmenize ve uyku düzeninize dikkat etmelisiniz.

Bağışıklık sistemi güçlendirmek için Bağışıklık sistemi nedir Hasta olmamak için
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri Şeker Tanzim Satış mağazası açtı
Kayseri Şeker Tanzim Satış mağazası açtı
Senegalli yolcuyla hakaret yağdıran sürücüye ilk ceza
Senegalli yolcuyla hakaret yağdıran sürücüye ilk ceza