Ayak burkulmasına ne iyi gelir

Uzmanlar tarafından verilen bilgilere göre çok ciddi boyutlarda olmadığı sürece ayak burkulmaları evde uygulanabilecek bir kaç pratik yöntemle tedavi edilebiliyor.

Ayak burkulmasına ne iyi gelir

Uzmanlar tarafından bilek ve topuk kemiğinin yuvasından çıkması olarak açıklanan ayak burkulmaları ciddi boyutlara ulaşanları haricinde evde kolaylıkla uygulanabilecek yöntemlerle de iyileştirilebiliyor. 

Burkulmanın başlıca nedenleri nelerdir?

Uzmanlar ayak burkulmasının bilinen başlıca nedenlerini ise uzmanlar tarafından; bileği burkacak sporlar yapmak ve bilek kaslarının zorlanması şeklinde sıralanıyor.

Burkulmaya nasıl müdahale edilmelidir?

Yaşanan burkulma sonrası bilekte, şişme, ağrı, morar ve ayak üzerine basamama gibi problemler yaşanabildiğine değinen uzmanlar burkulan yere müdahale de ilk olarak yapılması gereken işlemin burkulan bileği soğuk suya tutmak olduğu belirtiyor.

İlk olarak soğuk su ile yıkanan bölgenin ardından biz bez yardımıyla sıkıca sarılması gerekiyor. Fakat bez sarma yani bandaj sarma işlemini çıplak ayağa değil, oldukça yumuşak bir çorap üzerine sararak gerçekleştirmek gerekiyor. 

Bez ya da bandaj nasıl sarılır?

Uzmanlar tarafından verilen bilgilere göre; bandajların önce ayak altından geçirilmesi ve araya bir sünger yerleştirilerek desteklenmesi gerekiyor. 

Bandaj sarma işlemi bu şekilde tamamlandıktan sonra ise; en az 1 gün süreyle hastaların ayaklarını kalp hizalarını geçecek şekilde yüksekte tutarak dinlenmeleri gerekiyor.

Ayak burkulmasına iyi gelen kürlerin başında ise soğan kürü geliyor.  Kür 2  çay bardağı ölçüsünde zeytinyağı ve  1 adet soğanın parçalara bölünerek pişirilmesi ile birlikte oluşuyor.

Soğan ve zeytinyağı piştikten sonra ise hastalara elde edilen  karışımı oldukça  temiz bir bezin üzerine  yerleştirdikten sonra burkulan yeri bu karışımla sarmak kalıyor.

burkulmaya ne gelir ayak burkulmasına ne iyi gelir burkulma nasıl anlaşılır burkulmaya nasıl müdahale edilir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gamze Özçelik Sosyal Medyada Ne Paylaştı
Gamze Özçelik Sosyal Medyada Ne Paylaştı
Bizim Hikaye Dizisinde Her Şey Değişiyor
Bizim Hikaye Dizisinde Her Şey Değişiyor