Antibiyotik Kullanımında Bu Besinlere Dikkat

Bazı besinler içerdikleri maddeler ile , özellikle kış hastalıklarında en çok kullanılan ilaçlardan birisi olan Antibiyotik'in etkisini azaltabiliyor.

Antibiyotik Kullanımında Bu Besinlere Dikkat

Başta grip, soğuk algınlığı, öksürük olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde sıklıkla tercih edilen antibiyotikler, doğru besinler ile kullanılmadığında iyileştirici etkileri sıfıra iniyor.

Antibiyotiklerin yanında hastalıklara karşı vücut direncini artırmak amacıyla extra olarak kullanılan besinler ve kürler ilacın iyileştirici etkisini ortadan kaldırabiliyor.

Uzmanlar ile antibiyotikler ile birlikte kullanılmaması gereken besinleri şu şekilde sıralıyor;

Listenin başında sevilen kış meyvelerinden Greyfurt gelirken, bu meyvenin antibiyotiklerin yanı sıra birden fazla ilacın etkisini sıfıra indirgediği de uzmanlar tarafından verilen bilgiler arasında yer alıyor.

En sık tüketilen besinlerden birisi olan süt ise içerdiği, kalsiyum ve magnezyum gibi birçok minerallerle antibiyotiklerin vücutta dağılmasını zorlaştırıyor.

Vazgeçilmez besinler arasında zirve de yer alan çikolata ise; antibiyotiklerin yanı sıra birçok sakinleştiricinin de etkisini azaltıyor.

Yine günlük hayatın vazgeçilmezlerinden olan Kahve olan, içerdiği kafein ile birlikte, bir yandan ilaçların etkilerini zayıflatırken diğer yandan ise, bir takım ilaçların yan etkilerini arttırabiliyor.

Birçok ilacın etken maddesinde bulunan ve birçok ilaçla kullanılması kesinlikle tavsiye edilmeyen Sarı kantaron bitkisi de, kullanılan ilaçların etkisini azaltmasının yanı sıra, karaciğer enzimlerinin de değerlerini de bozabiliyor.

Birçok hastalıkta kür haline getirilerek kullanılan Ginkgo Biloba, yüksek tansiyon, demans gibi birçok rahatsızlıkta olumlu sonuçlar verebilirken, fazla tüketildiğinde ise antibiyotiklerin tedavi etkisini azaltabiliyor.

Uzmanlar tüm bunların yanı sıra hastalara ilaçlardan bekledikleri etkiyi görebilmeleri için, ilaçları reçete de yer alan doz ve zamanlarda kullanmaları gerektiğini öneriyor.

 

antibiyotik soğuk algınlığı grip ökdürük migren greyfurt kahve
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum
Kırkpınar flaş gelişme.. Hakemler görevden alındı
Kırkpınar flaş gelişme.. Hakemler görevden alındı