Amca yeğen ilişkisine Diyanetten onay

Son zamanlarda gündemden düşmek bilmeyen Murat Başoğlu ve yeğeni Burcu Başoğlu Kabadayı arasındaki ilişkiye Diyanetten onay çıktı.

Amca yeğen ilişkisine Diyanetten onay

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in görevden ayrılmasından sonra Diyanet İşleri Başkanlığı’na vekâlet eden Dr. Ekrem Keleş, Murat Başoğlu ve yeğeni Burcu Başoğlu Kabadayı arasındaki ilişkiyi “Afet” olarak değerlendirdi. Evliliklerde, İslam’ın meşru kıldığı sınırların belli olduğunun altını çizen Keleş, “Helallik sınırı, kuzende biter. O sınırdan daha beriye geçmez. Cenabı hak, milletimizi bu tür afetlerden muhafaza buyursun” dedi.

Keleş, akraba ilişkilerinin İslam’daki yerini şu sözlerle aktardı: “Dinimizde, kuzen olarak nitelendirilen, amca, dayı, hala ve teyze çocuğuyla evlenmesi caiz görülmüş ama çok da tavsiye  edilmiş de değil. Uzak evlilikler tavsiye edilmiş.  Ama sınır odur.  Ondan sonrası ‘Haramah’ dediğimiz, evlilikleri kesin bir şekilde haram kılınan kişilerdir. Kişi kendi yeğeniyle, halasıyla, teyzesiyle, dayısıyla hiçbir şekilde evlenemez.

İslam dininde bunlar kesinlikle haram kılınmıştır. Bu tür gayri ahlaki tutum ve davranışların, hele hele toplumda bunun yaygın bir şekilde konuşulması tartışılması da son derece çirkin bir tablodur. Cenabı hak, milletimizi bu tür afetlerden muhafaza buyursun“ açıklamasında bulunduktan sonra yöneltilen Peki ya, kutsal topraklar nikah kıymak isteyen olursa? sorununa ise İşte Keleş’in yanıtı: “Prosedür olarak, yurt dışında görev yapan temsilcilerimiz, buradaki bir vatandaşımız kendisine başvurduğunda aynı şeyi yapabilir” oldu.

Murat Başoğlu Burcu Başoğlu Kabadayı Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez Dr. Ekrem Keleş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum
Kırkpınar flaş gelişme.. Hakemler görevden alındı
Kırkpınar flaş gelişme.. Hakemler görevden alındı