Advert

Almanya İçin Şok İfade : Blöf

İncirlik Üssü'ne alternatif aradıklarını söyleyen Almanya için emekli istihbarat uzmanı Tuğgeneral Fahri Erenel'den ilginç bir yorum geldi.

Almanya İçin Şok İfade : Blöf

Almanya'nın İncirlik Üssü'ne girişine izin vermeyen Türkiye'nin bu tutumundan sonra rest çeken Almanya için, Emekli Askeri istihbarat uzmanı Tuğgeneral Fahri Erenel, Almanya’nın blöf yaptığını ve İncirlik’e alternatif bir üs arayışının imkanlar dışında olduğunu ifade ettti.

Star Gazetesi'nde yer alan bir haberle birlikte Almanya'nın restinin blöf olduğu daha net ortaya çıktı. Türkiye’nin Alman milletvekillerinin İncirlik Üssü’nü ziyaretine izin vermemesinin ardından Almanya’dan gelen  alternatif üs ifadesi blöf olarak nitelendirildi. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in alternatif üs olarak Ürdün'ü söylemesine rağmen Emekli Askeri istihbarat uzmanı Tuğgeneral Fahri Erenel bu durumun sadece blöf olduğunu söyledi.  

SADECE SİYASİ BLÖF:
İncirlik Üssü'nün neden bu kadar önemli vazgeçilmez olduğunu askeri istihbarat uzmanı emekli Tuğgeneral Fahri Erenel, Ürdün, Kıbrıs, Irak veya Suriye’de mevcut veya yeni yapılacak üslerin İncirlik’in yerini tutamamasından ötürü olduğunu dile getirdi.

ERENEL'İN GEREKÇELERİ:
Ortadoğu, Asya ve Avrupa arasındaki konumuna dikkat çeken Erenel, İncirlik’in alternatifsiz oluşunun nedenlerini şu şekilde sıraladı: “Birincisi, İncirlik Suriye ve Irak’tan Afganistan’a kadar tüm kriz bölgelerine ulaşabilir stratejik bir noktada. Evet, Alman uçakları Ürdün ve Kıbrıs’taki üslere taşınabilir. Ancak bu defa uçuş menzili nedeniyle tanker uçakları kullanmaları gerekecek ki bu operasyonun planlama ve uygulama maliyetini artıracak. İkincisi, DEAŞ’a dair gelecek bir anlık istihbaratta İncirlik’ten kalkan uçaklar birkaç dakika sonra hedefi imha edebilirken diğer üslerden kalkan uçaklar uçuş süreleri nedeniyle sahaya ulaştıklarında vuracakları hedef diye bir şey kalmamış olabilir. Üçüncüsü, Türkiye bir NATO ülkesi ve bu üssü kullanan ülkeler Türkiye’nin sunduğu NATO altyapısından da faydalanabilmekte. İncirlik’in 60 yılı aşkındır hem insan ve hem de teknolojik istihbarat alt yapısı var. Dördüncüsü ve en önemlisi, İncirlik kendi ordusu da güçlü bir ülkede yer alıyor. Burada görevli askerlerin, uçakların ve teçhizatın güvenliği bizzat Türk ordusu tarafından sağlanıyor. “
 
GÜVENLİĞİ EN İDEAL ÜLKE:
Türkiye’nin İncirlik’teki ülkelerin hem uçuş harekat güvenliğini hem de personelin nokta güvenliğini sağladığına dikkati çeken Erenel, şöye devam etti: “Almanya başta olmak üzere Batılı ülkeler, askeri görevden önce askerlerinin ve silah sistemlerinin güvenilir bir ülkede olmasını ister. Ürdün’de devlet başkanını kendi aşireti koruyor ve Ürdün’den kalkacak bir uçak Suriye-Irak arasına gidene kadar İsrail-ABD-Rusya veya Esad rejimine ait olup olmadığı belli olmayan hava savunma sistemlerinin hedefi olabiliyor.” 

ALTERNATİF ÜS MÜMKÜN DEĞİL:
Ürdün, Suriye veya bir başka yerde alternatif  bi üssün mümkün görünmediğini belirten Erenel, “İncirlik gibi bir üs bölgede yok ve kurulması da uzun yıllar ve ağır maliyet gerektirir. Böyle bir üssün çevre güvenliği ve hava savunma sistemleri, hava harekat sistemleri, hava yönetim ve radar sistemlerini kuracak yeni bir nokta da görünmüyor” şeklinde ifadeler kullandı.

Almanya Almanya askeri üs Adana İncirlik üssü Türkiye İncirlik Üssü Türkiye-Almanya Almanya bölf
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trabzonspor son dakika.. Damien Da Silva Trabzon’da
Trabzonspor son dakika.. Damien Da Silva Trabzon’da
Kayseri son dakika .. AKP İl Başkanı Hasyüncü'den önemli açıklama
Kayseri son dakika .. AKP İl Başkanı Hasyüncü'den önemli açıklama