Aksaray’da buzağılar ölmesin sloganıyla eğitim ve aşılama başladı

Aksaray’da, ’Yerli ve milli tarım için buzağılar ölmesin’ sloganıyla başlatılan eğitim ve aşılama çalışmaları start aldı.

Aksaray’da buzağılar ölmesin sloganıyla eğitim ve aşılama başladı

Aksaray’da, ’Yerli ve milli tarım için buzağılar ölmesin’ sloganıyla başlatılan eğitim ve aşılama çalışmaları start aldı.
Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Veteriner Hekimler Odası ekipleri köy köy, belde belde gezerek üreticilerle buluşuyor. Ekipler, gittikleri her yerde önce üreticilerle bir araya gelerek eğitimler veriyor. Eğitimin ardından ekipler gittikleri bölgede mandıraları gezerek hayvanlara şap aşısı yapıyor. Şap aşısının önemine değinen ekipler, buzağı ölümlerinin önüne geçilmesi için her türlü çalışmayı yapacaklarını bildirdi.
Konuyla ilgili bilgiler veren Aksaray Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bekir Kayan, şap aşılarının kesinlikle yaptırılması gerektiğini belirterek, “Bakanlığımızın başlatmış olduğu aşı kampanyası ve “Buzağılar Ölmesin” kampanyası kapsamında aşılama çalışmalarımız başladı. Buradaki amacımız aşıların yaptırılması. Bütün üreticilerimiz tam programlı bir şekilde yaptırması gerekir. Aşılar ücretsiz olarak veteriner hekimler tarafından yapılacak. Bunun yanında daha önce de bizim başlatmış olduğumuz küpeleme çalışmasını da biz damızlık birliği olarak ücretsiz yapıyoruz. Aşılarımızı kesinlikle yaptıralım, buzağılarımız ölmesin, ülkemiz kazansın, ithalata son verelim” dedi.

“Aksaray’da buzağı ölümlerini en aşağıya çekeceğiz”
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bestami Zabun ise, “Bakanlığımızın uygulamaya koyduğu programla şap aşılama dönemini başlatıyoruz. Aynı zamanda da Bakanlığımız 2018 yılını buzağı yılı ve hayvan hastalıklarıyla mücadele yılı olarak ilan etti. Biz bu konuda Aksaray genelinde buzağı ölümlerinin engellenmesi için afiş ve broşürler bastırıp köylere astık, üreticilere dağıttık. Aşılama dönemi içerisinde veteriner hekimlerimiz eğitimler vererek vatandaşlarımızı bilinçlendirecek. Buzağılarımızı yaşatacağız. Bir sloganımız var. Buzağılarımız ölmesin, ülkemiz kazansın. Biz aşılarımızı zamanında yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Aksaray genelinde biz buzağılarımızı öldürmeyeceğiz. Ölüm oranını olabildiğince aşağıya çekmeye çalışacağız” diye konuştu.

“Şap, ekonomik kaybı yüksek bir hastalık”
Veteriner Hekimler Odası Başkanı Önder Yıldız, aşılama programına start verdiklerini belirterek, “İl müdürlüğümüz ile birlikte bizde yaklaşık 200’ün üzerinde serbest çalışan veteriner hekimlerimiz ile birlikte bu işin düzenli yapılabilmesi için destek vereceğiz. Şap hastalığı, bizim için ekonomik kaybı çok yüksek bir hastalık. Üreticilerimiz kesinlikle aşı yapmaya gelen veteriner ve teknisyen arkadaşlarımıza kayıtsız şartsız şap aşılarını yaptırsın. Viral bir hastalık olduğu için aşı yapılmadığı durumda hayvanlara geçişi çok hızlı oluyor. Ekonomik kaybı çok yüksek. Bunun için kesinlikle aşı yaptırılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gamze Özçelik Sosyal Medyada Ne Paylaştı
Gamze Özçelik Sosyal Medyada Ne Paylaştı
Bizim Hikaye Dizisinde Her Şey Değişiyor
Bizim Hikaye Dizisinde Her Şey Değişiyor