Ağız Sağlığını Önemsemeyenler Dikkat

İhmal edildiği taktirde özellikle kalp,sindirim sistemi ve eklemler üzerinde olumsuz sonuçlar doğuran ağız sağlığını önemine dikkat çeken uzmanlar tavsiyelerde bulundu.

Ağız Sağlığını Önemsemeyenler Dikkat

Ağız sağlığının bozulmasının genel vücut sağlığının da kalitesinin olumsuz yönde etkilediğini belirten uzmanlar, ağız sağlının ihmal edilmesi durumunda, sindirim, kalp ve eklem sorunlara kadar birçok rahatsızlığın meydana gelebildiğini belirtiyor.

Ağız ve diş sağlığının birçok rahatsızlığa sebep olmasına rağmen, vücudun önemsenmeyen saülık problemlerinden olduğuna değinen uzmanlar bebeklerde ve yetişkinlerde kaliteli ağız ve diş bakımı için birtakım yöntemler öneriyor.

Bebeklerde 6 ila 8 ay arasından diş bakıma başlanması gerektiği belirtilirken, bebeklerde geçici olarak çıkan süt dişlerinin korunmasının da yeni çıkacak dişlerin korunması açısından önemli olduğuna değiniliyor.

Yetişkinler de fırçalama sonrasında diş plakları arasında birikintilerin kalabildiği söylenirken bu duruma çözüm olarak ise diş ipi kullanımı tavsiye ediliyor.

 Fırçalama işleminde ise dişlerin iç, dış ön ve mutlaka arka kısımlarının da fırçalanması gerektiği belirtilirken, fırçaların yuvarlak hareketlerle dişlere temas ettirilmesi gerekiyor.

 Ağız ve diş sağlığında dil temizliğinin önemine değinen uzmanlar dilin özellikle arka kısmının zaman içerisinde bakteri yuvasına dönebildiğini ve bu durumu önlemek için kişilere özel dil fırçaları ya da kişisel fırçalarıyla dilin arka bölümün öne doğru fırçalanmasını öneriyor.

 Anne adaylarının hamilelik öncesi, diş ve diş eti sorunlarını mutlaka tedavi ettirmeleri verilen öneriler arasında yer alırken, hamilelerinde hem bebekleri hem de kendi sağlıkları için bir hekimden yardım almaları gerekiyor.

ağız ve diş sağlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum
Şeker hastalığından nasıl kurtulurum
Kırkpınar flaş gelişme.. Hakemler görevden alındı
Kırkpınar flaş gelişme.. Hakemler görevden alındı